Organik atık yönetimi ve kompost üretim süreçlerinin incelenmesi
Investigation of organic waste management and compost production processes
  1. Tez No: 899422
  2. Yazar: SEVİM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Küresel anlamda ülkelerin en önemli sorunlarından biri de atık yönetimidir. Atıklar kendi içinde çeşitli türlere ayrılmıştır. Organik atıklar da bu türlerden bir tanesidir. Organik atıklar hacimli olduklarından ve çabuk bozunmaya uğradıklarından yönetilmesi zor bir atık türüdür. Bu atıkların iyi yönetilmemesi düzenli depolama sahalarının yükünü arttırdığından, bu sahaların kullanım ömrünü azaltmaktadır. Bu çalışmada Adana ilinde oluşan organik atık yönetim süreçleri ile kompost tesislerinin üretim yöntemleri araştırılmıştır. Adana ilinde bulunan Seyhan ve Yüreğir belediyelerine ait kompost tesislerinin üretim süreçleri ve üretim miktarları gibi veriler kıyaslanmıştır. Süreçlerde yaşanan problemler ve aksaklıklar her yönü ile ele alınarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most significant issues facing countries globally is waste management. Waste can be divided into various types, and organic waste is one of these categories. Organic waste is difficult to manage due to its volume and rapid decomposition. Poor management of this type of waste increases the burden on landfills, thereby reducing their lifespan. This study investigates the organic waste management processes and compost production methods in Adana province. Data on the production processes and quantities from the compost facilities belonging to the Seyhan and Yüreğir municipalities in Adana were compared. Problems and disruptions encountered in the processes were evaluated in detail.