İdeal bedenin gölgesinde: Otoetografik bir çözümleme
In the shadow og the ideal body: An autoethnographic analysis
- Tez No: 899423
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AYGÜN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İdeal Bedenin Gölgesinde: Otoetnografik Bir Çözümleme isimli bu otoetnografik tez çalışmasında, tarihsel süreç içerisinde bedene yüklenen anlamların ve yaklaşımların ışığında değişen beden imgesi çalışmanın ana eksenini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra bedenin değişim ve dönüşüm şekillerinin, toplum ve dolayısıyla bireyler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, etnografinin değişen tarihiyle otoetnografinin araştırma yöntemleri arasında yer edinmesi anlatılarak otoetnografinin ne olduğunun, otoetnografik çalışmalar yaparken üzerinde durulması gereken konuların, düşünümselliğin öneminin ve etik sorununun üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, güzellik kavramının etki ettiği alanlar anlatılırken kimi düşünürlerin fikirlerinden yararlanılmıştır. Güzellik kavramının, sürekli değişime maruz kalarak yaşamlarımızda edindiği yerle beden algısına, bireylerin bedenlerini görme şekline etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda her bireyin kendi ideal beden imgesinin peşinden koşarken yaralanabilirliği ve ne kadar kırılgan olabileceği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise, bedenin değişen ve farklı anlamlar yüklenen tarihinde bilhassa şişman ve zayıf bedenler üzerinden anlatımlar yapılmıştır. Bedenin neliğinin değerlendirilmesinin, bedenli olmanın bireylerin dünyayı algılaması için ne anlama geldiğinden bahsedilmiştir. Şişman veya zayıf bedenlere sahip olmaya yüklenen anlamların ve bu anlamların kişilerin yaşam şeklini, toplumsallığını, öz saygısını etkilerken nasıl değiştirdiği gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın kendisi otoetnografik bir çalışma olduğundan üçüncü bölüm, bedene dair kültürel ve tarihsel anlatımların yanı sıra araştırmacının kendisine ve bedenine ilişkin kişisel çıkarımların yapıldığı bölümdür. Bu bölümde kişisel anlatılara, araştırmacının duygularına, deneyimlerine yer verilmiştir. Böylelikle bu otoetnografik tez çalışmasıyla bedenin tarihsel ve düşünsel arka planının yanında, toplumsal yaşamın dayattığı ideal beden algısının bireylerde yarattığı farklı duygulanımlara dikkat çekilmiş, toplum tarafından göz ardı edilen gerçekliklerle beden algısına dair farklı bir bakış açısı sunulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this autoethnographic thesis titled In the Shadow of the Ideal Body: An Autoethnographic Analysis, the changing body image in the light of the meanings and approaches attributed to the body in the historical process constitutes the main axis of the study. In addition, the impact of the ways in which the body changes and transforms on society and therefore on individuals has been analyzed. The study consists of three parts: In the first part, the changing history of ethnography and the emergence of autoethnography as a research method are explained, and what autoethnography is, the issues that should be emphasized when conducting autoethnographic studies, the importance of reflexivity and the ethical question are accentuated. In the second part, the ideas of some thinkers were utilized to explain the areas where the concept of beauty has an impact. The effect of the concept of beauty on body perception and the way individuals see their bodies with the place it has acquired in our lives by being subjected to constant change has been examined. In this context, the vulnerability of each individual and how fragile they can be while pursuing their own ideal body image is explained. In the third section, the changing history of the body, which has been attributed different meanings, is narrated through fat and thin bodies in particular. It was mentioned that the evaluation of whatness of body and what being embodied means for individuals to perceive the world. It was tried to show how the meanings attributed to having fat or thin bodies and how these meanings change the way of life, sociality and self-esteem of individuals. Since the study itself is an autoethnographic study, the third section is the section where the researcher makes personal inferences about herself and her body, as well as cultural and historical narratives about the body. Within this section includes personal narratives, feelings and experiences of the researcher. Thus, with this autoethnographic thesis study, in addition to the historical and intellectual background of the body, attention was drawn to the different emotions created by the ideal body perception imposed by social life, and it was aimed to present a different perspective on body perception with the realities ignored by society.