Mekansal panel tobit modellerinin analizi ve uygulaması
Panel data analysis and application of spatial panel tobit models
  1. Tez No: 899475
  2. Yazar: EDA ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA YERDELEN TATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mekansal panel tobit modeli, panel verinin birim boyutunun mekanlar olduğu durumda panel tobit modele mekansal etkileşimi dahil etmekte ve böylece daha doğru ve kapsamlı analizler yapılmasına olanak tanımaktadır. Mekansal Panel Tobit modeli, hem zaman hem de mekan boyutlarını aynı anda içerme özelliği sayesinde, sansürlenmiş bağımlı değişkene sahip panel verilerin daha doğru ve kapsamlı analizini mümkün kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki önde gelen bir gazlı içecek firmasının tobit model kullanılarak sansürlenen satışlarını etkileyen faktörler mekansal panel tobit model kullanılarak analiz edilmiştir. İller bazında 2012-2021 yılları arasını kapsayan ve mekansal etkilerin dahil edildiği modelin tahmini için en uygun model panel SAC tobit model olarak elde edilmiştir. Bu modelin tahmin sonuçlarına göre satışları, gayri safi yurt içi hasıla, eğitim ve sağlığı temsilen kullanılan değişkenler pozitif; alkolsüz içecekler için TÜFE ve işsizlik oranı ise negatif etkilemektedir. Elde edilen sonuçlar iktisadi olarak beklenen yöndedir.
Özet (Çeviri)
The Spatial Panel Tobit Model integrates spatial interactions into the panel Tobit model when the panel data units represent locations, enabling more accurate and comprehensive analyses. Due to its ability to simultaneously incorporate both temporal and spatial dimensions, the Spatial Panel Tobit Model allows for a more precise and thorough analysis of panel data with censored dependent variables. In this thesis, factors affecting the censored sales of a leading soft drink company in Turkey were analyzed using the spatial panel Tobit model. The model covers the period between 2012 and 2021 across various provinces, and after incorporating spatial effects, the most suitable model was identified as the Panel SAC Tobit Model. According to the estimation results of this model, sales, gross domestic product, and variables representing education and health positively influence sales, while the consumer price index for non-alcoholic beverages and unemployment rate have a negative impact. The findings align with economic expectations.