Mekânsal panel veri ekonometrisi: Avrupa'da kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
Spatial panel data econometrics: The impact of publicexpenditures on economic growth in Europe
- Tez No: 541911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bir analizde yatay kesitler coğrafi alanlardan oluşmaktaysa komşu birimlerin birbirleri üzerindeki mekânsal etkileşiminin varlığı araştırılmalıdır. Çünkü birbirine yakın olan mekânların, birbirini etkileyeceği düşünülür. Bu çalışmada 1997-2016 yılları arasında Avrupa'da hükümet harcamalarının kişi başı Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla büyümesini nasıl etkilediği mekânsal bağımlılığı dikkate alan modeller kullanılarak araştırılmıştır. Neticede kurulan tüm modellerde hükümet harcamalarındaki artışlar ekonomik büyümeyi artırmaktadır. Sabit etkili panel veri, rassal etkili panel veri, sabit etkili mekânsal gecikme, rassal etkili mekânsal gecikme, sabit etkili mekânsal Durbin, rassal etkili mekânsal Durbin, sabit etkili mekânsal hata, rassal etkili mekânsal hata, genelleştirilmiş rassal etkili mekânsal hata ve genel mekânsal modelleri incelenmiştir. Yapılan Hausman sınamaları neticesinde tüm modellerde rassal etkiler modelinin etkin olduğu görülmüştür. Yapılan Lagrange Çarpan (LÇ) sınamalarına göre mekânsal gecikme ve mekânsal hata modelleri ile genel mekânsal model anlamlı bulunmuştur. Bunların içinde en yüksek olabilirliğe ve Lagrange Çarpan (LÇ) test istatistiği değerine sahip olan model hem mekânsal gecikmeyi hem mekânsal hatayı barındıran genel mekânsal modeldir. Mekânsal Durbin modelde ise mekânsal ağırlık matrisiyle çarpılmış açıklayıcı değişkenlerin katsayı tahminleri istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Sonuç olarak, Avrupa'da tam istihdam seviyesini yakalamak isteyen politikacılar, hükümet cari harcamalarını artırabilir. Bunun yanında, komşu ülkelerdeki durumu da dikkate almak zorundadırlar. Çünkü mekânsal otokorelasyonu gösteren katsayılar pozitiftir, yani mekânlar birbirine yaklaştıkça birbirinden daha çok etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
In an analysis, if cross-sections consist of geographical regions, the existence of spatial interactions of contiguous units should be investigated. Because it is thought that close areas affect each other. In this study, it is investigated that how government expenditures affect the GDP growth per capita in Europe for the period 1997-2016, via models considering spatial dependency. Eventually, increases in government expenditures increase economic growth in all models. Fixed effects panel data, random effects panel data, fixed effects spatial lag, random effects spatial lag, fixed effects spatial Durbin, random effects spatial Durbin, fixed effects spatial error, random effects spatial error, generalized random effects spatial error and general spatial models are examined. As results of Hausman tests, it was seen that random effects model is efficient in all models. Lagrange Multiplayer (LM) test showed that not only spatial lag and spatial error models are significant, but also the general model is significant. Between these models, the general model which contains also spatial lag and spatial error model either, has the maximum Lagrange Multiplayer (LM) test statistic. As for spatial Durbin model, the coefficient estimates of explanatory variables multiplied by spatial weight matrix are found statistically insignificant. Consequently, the politicians who want to achieve full employment in Europe, can increase the government current expenditures. Besides, they should take into account the situation in neighbor countries. Because, the coefficients indicating spatial autocorrelations are positive. As areas approach to each other, they more affect each other.