Kültürel miras turizmi kapsamında bir rota önerisi: Burdur şehri örneği
A route suggestion within the scope of cultural heritage tourism: The example of Burdur city
- Tez No: 899516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YİĞİT, DOÇ. DR. FATİH ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Tarih, Turizm, Geography, History, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Farklı kültürlere olan ilginin günden güne artması seyahat faaliyetlerinin artmasına, gelişmesine neden olmuştur. Turizm şehirlerarası, ülkeler arası ve nihayetinde milletlerarası kültürel faaliyetleri yönlendiren bir araçtır. Bu tez çalışması, Burdur şehir merkezinin kültürel miras potansiyeline dikkat çekmeyi, tarihi kent kimliğini vurgulamayı ve kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Tez çalışmasında bu amaç kültürel mirasın korunmasında bir araç durumunda bulunan“kültürel rota”kurgusu bağlamında ele alınacaktır. Çalışma alanında dağınık halde bulunan tarihi yapıları kültürel rota güzergahları ile bir araya getirilerek yapılar arasındaki kopukluklar giderilecek, bölge bütüncül olarak ele alınacaktır. Kültürel rota kurgusu içerisinde genel güzergahlara ek olarak planlanan tematik rotaların Burdur merkezinin çeşitli özellikleri ön plana çıkarılmak ve bu yapılara dikkat çekmek istenmektedir. Kültürel miras değerini korumada bir araç haline gelen kültür rotası aracılığıyla bu bölgenin kültür mirasına yönelik bir rota çizilmiştir. 16 duraktan oluşan bu rota ile, tez kapsamında ileride gerçekleştirilecek uygulamalar için bir model oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing interest in different cultures day by day has led to the increase and development of travel activities. Tourism is a tool that directs intercity, intercountry and ultimately international cultural activities. This thesis study aims to draw attention to the cultural heritage potential of Burdur city center, emphasize the historical city identity and contribute to the preservation of cultural heritage. In the thesis study, this aim will be discussed in the context of the“cultural route”concept, which is a tool in the protection of cultural heritage. By bringing together the scattered historical structures in the study area with cultural route routes, the gaps between the structures will be eliminated and the region will be addressed holistically. In addition to the general routes within the cultural route setup, it is desired to highlight the various features of Burdur center and draw attention to these structures in the planned thematic routes. A route has been drawn for the cultural heritage of this region through the cultural route, which has become a tool in preserving the cultural heritage value. With this route consisting of 16 stops, it is aimed to create a model for future applications within the scope of the thesis.