Muhasebe meslek mensuplarının çevre muhasebesine bakış açıları: Denizli ili örneği
Professional accountants' perspectives on environmental accounting: The example of Denizli province
- Tez No: 899517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ APALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşletmelerin çevresel performans ve ekonomik durumlarının yükselmesiyle eşdeğer olan sürdürülebilirlik, çevre muhasebesine olan ilgiyi arttırmaktadır. Çevreye yönelik karar alınmasında, alınan kararların uygulanmasında, çevreye yönelik maliyetlerin yönetilmesinde ve performans raporları neticesinde yeni stratejik kararlar alınması aşamasında çevre muhasebesi konusu faydalı bilgi sunmaktadır. Çevre muhasebesi; çevresel kaynakların kullanılabilmesi ve kaynakların kullanılabilme noktasında ortaya çıkabilecek etkilerin muhasebe edilmesi şeklinde tanımlanmıştır. Muhasebe evrim geçiren doğası nedeniyle iş stratejilerine, ekonomik ve toplumsal gerçeklere uygun veriler üretmektedir. Hem Türkiye'de hem de dünya genelinde oldukça çeşitli çalışma alanına sahip olan muhasebe mesleği, hukuk, ekonomi, finans, teknoloji gibi alanlara da ihtiyaç duyar. Çalışmanın konusunu Denizli İlinde bağımsız olarak faaliyet sürdüren muhasebe meslek mensuplarının çevre muhasebesine bakış açılarının tespit edilmesidir. Çalışmanın amacı, çevre muhasebesi konusunda meslek mensuplarının tutumlarının ne yönde olduğunun araştırılmasıdır. Bu bağlamda Denizli İlinde serbest olarak faaliyetlerini sürdüren meslek mensuplarına çevre muhasebesine bakış açılarını ölçmek için 5 bölümden oluşan anket yöntemi kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde tanımlayıcı değişkenler, ikinci bölümünde çevresel sorunların nedenleri, üçüncü bölümde çevre muhasebesi kavramına ilişkin maddeler, dördüncü bölümde önem derecesine göre puanlandırılmak üzere çevre sorunları ve beşinci bölümde çevre muhasebesi hakkında genel ifadeler yer almaktadır. 318 katılımcının yer aldığı anket sonuçlarına göre, katılımcıların %78,3'ü erkek, %78,6'sı lisans mezunu, 158 katılımcının 20 yıldan uzun süredir mesleğini icra ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Denizli İlindeki muhasebe meslek mensuplarının eğitim düzeylerinin genel anlamda yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 versiyonu ile analiz edilmiştir. Çalışmada toplam iki ana hipotez oluşturulmuştur. Yapılan analiz sonuçları çalışmada detaylı şekilde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability, which is equivalent to increasing the environmental performance and economic status of businesses, increases the interest in environmental accounting. Environmental accounting provides useful information in making environmental decisions, implementing decisions, managing environmental costs and making new strategic decisions as a result of performance reports. Environmental accounting; It is defined as the use of environmental resources and accounting for the effects that may arise at the point of use of resources. Due to its evolving nature, accounting produces data suitable for business strategies, economic and social realities. The accounting profession, which has a very diverse field of work both in Turkey and around the world, also requires fields such as law, economics, finance and technology. The subject of the study is to determine the perspectives of professional accountants operating independently in Denizli Province on environmental accounting. The aim of the study is to investigate the attitudes of professionals towards environmental accounting. In this context, a survey method consisting of 5 parts was used to measure the perspectives of professionals working independently in Denizli Province on environmental accounting. The first part of the survey includes descriptive variables, the second part includes the causes of environmental problems, the third part contains items related to the concept of environmental accounting, the fourth part contains environmental problems rated according to their importance, and the fifth part includes general statements about environmental accounting. According to the survey results of 318 participants, 78.3% of the participants were male, 78.6% were undergraduate graduates, and 158 participants had been practicing their profession for more than 20 years. It has been concluded that the education levels of professional accountants in Denizli Province are generally high. The data obtained was analyzed with SPSS version 27.0. A total of two main hypotheses were created in the study. The results of the analysis are given in detail in the study.