Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunda suça sürüklenen çocuk
- Tez No: 899557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SIRMA GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ceza yargılamasında henüz tam anlamıyla oturmamış olan eylem ve durumu kül halinde değerlendirme sistemi adil yargılama açısından büyük önem arz eder. Özellikle çocuk yargılamalarında henüz kimlik gelişimini tamamlayamamış olan ve bulundukları yaş gereği biyolojik, psikolojik ve sosyolojik gelişim, değişim ve bunlarla birlikte ergenliğin getirdiği sıkıntılar içerisinde olan çocuk bireylerin bir anda faile dönüşmesi hali, çocuk yargılamalarının ergin bireylerin yargılanmasından bazı ince nüanslarla ayrılmasını zorunlu kılar. Çalışmamızın konusu; yasal düzenlemelerde çocuğun yeri, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan“Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu”kapsamında suça sürüklenen çocuk, çocuğun faile dönüşmesi hali, çocuğun cinsel suçta rızası, eylem sonrası soruşturma aşamasının ne şekilde olması gerektiği ve kovuşturma yapılırken“suça sebep teşkil eden eylem, mağdur çocuk, suça sürüklenen çocuğun da çocuk olması hali ve tüm bunların ceza hukuku açısından bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesi”ele alınacaktır. Adil kararlar verilebilmesi adına çocuk tarafından gerçekleştirilen eylemin suç olarak nitelendirilebilmesinde çocuğu suça ve suç işlemesine yönelten fiziksel, biyolojik, sosyolojik, psikolojik etkenler çalışmamızda multidisipliner şekilde incelenecek, çocuğun cinsel suçta rızası değerlendirilip hem mağdur hem de suça sürüklenen bireyin çocuk olduğunun idraki ile Çocuk Hukuku göz önünde bulundurularak yasal düzenleme yapılması, bu durumun yargılama ve infaz sürecinde de dikkate alınması ve çocuğun yargılanmasının neden yetişkinlerden ayrılması gerektiği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The system of evaluating actions and situations as a whole, which has not yet fully established itself in criminal proceedings, holds great significance for ensuring fair trials. This is especially crucial in juvenile justice, where minors, who have not yet completed their identity formation and are in a phase of biological, psychological, and sociological development, along with the challenges of adolescence, can suddenly find themselves transformed into offenders. This distinction necessitates that juvenile trials be differentiated from adult trials through nuanced considerations. The focus of this study is to examine the legal position of minors in regulations, the offense of“Sexual Intercourse with Minors”under the Turkish Penal Code, the transformation of minors into offenders, the issue of consent in sexual crimes involving minors, how the investigation stage should proceed following the act, and the necessity of evaluating“the act constituting the crime, the victimized child, and the fact that the accused child is also a minor”from a holistic perspective in criminal law. To ensure fair judgments, this study will examine, in a multidisciplinary manner, the physical, biological, sociological, and psychological factors that lead a minor to commit a crime, evaluate the concept of consent in sexual crimes involving minors, and emphasize the importance of considering juvenile law in legal regulations. Furthermore, it will highlight the need for these considerations to be reflected in both the trial and enforcement stages, as well as the reasons why the trial of minors should be distinguished from that of adults.