Çokkültürlü yapıya sahip okullarda sınıf öğretmenlerinin karşılaştığı zorluklar ve çözüm önerileri
Challenges faced by classroom teachers in schools with multicultural structure and suggestions of solution
  1. Tez No: 899567
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, çokkültürlü yapıya sahip okullarda sınıf öğretmenlerinin karşılaştığı zorlukların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin incelenmesidir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımlarından olgubilim deseni esas alınarak hazırlanmıştır. Araştırma grubunu 2023-2024 yılında İstanbul ili Bağcılar ilçesinde devlet okulunda görev yapan 20 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Seçilen katılımcılar uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacının hazırladığı yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu 9 sorudan oluşmaktadır. Veri analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir; Araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerin yarısından fazlasının çokkültürlülük ile ilgili eğitim almamasına karşın kendilerini orta düzeyde yeterli hissettiklerine ve çokkültürlü eğitimden beklentilerini ise eğitimi alacakları kişilerin tecrübeli olmasını istedikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Çokkültürlü sınıflarda karşılaşılan sorunların dil/iletişim problemi, kültürel farklılıklar, etkileşim problemleri, öğrencilerin şiddet eğilimi, aile ilgisizliği, öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeylerinin az olmasından kaynaklandığı bulgusuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin ihtiyaçlarının tercüman, aile desteği, hazırbulunuşluk düzeylerinin yükseltilmesi, öğrencilerin arkadaşları tarafından kabul görmesi, eğitim materyalleri ve psikolojik destek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sığınmacı öğrencilerin ihtiyaçlarının anlama ve anlaşılma, arkadaş edinme, gruba dahil olma ve ciddiye alınma olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin sınıfta karşılaştıkları zorluklara karşı sorumluluk bilincine sahip olduğuna ulaşılırken, rehber öğretmeni, müdür, aile ve bakanlıklardan destek beklemektedirler. Sınıf ortamında karşılaşılan sorunların çözülmesi için öğrenci ve velilerin Türkçe öğrenmeleri gerektiğine, aile eğitimlerinin ve kültürel uyum eğitimlerinin hazırlanması ve uygulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcı öğretmenlerin karşılaştıkları sorunları çözmek için oyun ve empati etkinlikleri, görsellerden ve teknolojiden faydalanma, aile desteği uyum çalışmaları yaptıkları bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the difficulties faced by classroom teachers in schools with a multicultural structure and to examine the suggestions of solutions.The study was prepared on the basis of the phenomenology pattern,one of the qualitative research approaches. The research consists of 20 classroom teachers working in a state school in Bağcılar district of Istanbul province in 2023-2024.Selected participants were determined using the convenient sampling method.A semi-structured interview form prepared by the researcher was used as a data collection tool. The interview form consists of 9 questions. Content analysis method was used in data analysis. The findings obtained as a result of the research can be summarized as follows: It was found that although more than half of the classroom teachers participating in the research did not receive training on multiculturalism, they felt moderately competent and their expectations from multicultural education were that the trainer's being experienced on this topic. It was found that the problems encountered in multicultural classes were caused by language/communication problems, cultural differences, interaction problems, students' tendency to violence, family indifference, and students' low readiness levels. It was found that the needs of classroom teachers are translators, family support, increasing readiness levels, acceptance of students by their friends, educational materials and psychological support. It was found that the needs of refugee students were to understand and be understood, to make friends, to be included in the group and to be taken seriously. While it was found that classroom teachers have a sense of responsibility for the difficulties they face in the classroom, they expect support from the guidance counselor, principal, family and ministries. It was concluded that students and parents should learn Turkish in order to solve the problems encountered in the classroom environment, and that family education and cultural adaptation training should be prepared and implemented. It was found that the participating teachers used games and empathy activities, visuals and technology and family support adaptation studies to solve the problems they encountered.