Türkiye'de bağ evi olgusunun irdelenmesi: Aksaray örneği
Examination of the vineyard house phenomena in Turkey: Example of Aksaray
- Tez No: 899581
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN DEMİRKAN TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Geçmişten günümüze kadar, insanların en temel ihtiyaçlarından biri barınmadır. Bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda gelişerek değişen yapılar oluşmaktadır. Toplumun, gelenek, görenek, kültür, sosyal yaşam ve çevresel etkenler ile oluşan yaşam tarzları konutlara yön vermektedir. İnsanların yoğun kent yaşantısından uzaklaşmak, temiz hava ihtiyacı, bahçe yaşantısı, organik beslenme ve tarımsal faaliyetlere yönelimi ile ikinci bir konut ihtiyacını yani bağ evi kavramını oluşturmuştur. Bağ evi kavramı bireylerin ihtiyaçları sayesinde ortaya çıkarak kentlerin kalabalığından uzak ve doğal bir yaşam sunmaktadır. Kullanım amacına ve ihtiyaca, mevsim koşullarına göre değişebilen, bağ evleri, bahçe aktivitelerinin gerçekleştirilmesinde barınma, depolama gibi etmenleri kendi içerisinde tutan yapılardır. Bu bağlamda, mevsimsel kullanıma yönelik bağ evlerinin çevresinde gerçekleştirilen tarımsal faaliyetler genel olarak oturdukları evlere gidip gelmemek için ve farklı araç gereçleri sürekli yanlarında taşımamak amaçlı kırsal alanda konumlanmıştır. Bağ evi konutlarını geleneksel mimarinin unsurlarından biri olarak saymak mümkündür. Çalışma sürecinde Aksaray kentinde bulunan Laleli mahallesindeki bağ evleri incelenecektir. Bağ evi gereksinimi, bölgedeki ihtiyaçlar ve bölgedeki bireylerin yaşamını olumsuz yönde etkileyen faktörler belirlenerek çözüme ulaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
From ancient times to decay, one of the most basic needs of humans is shelter. Structures that develop with the course of their parts consist of structures. Lifestyles formed by society, tradition, customs, culture, social life and growth factors direct the houses. The need for people to get away from busy city life, fresh air, garden life, organic care and management, and the need for a second residence, namely a vineyard house, have been created. It offers a natural life away from the exits of the cities that arise due to the problems that the vineyard house may present. Vineyard houses are structures that can change according to the purpose of use, need and seasonal conditions, and contain factors such as shelter and storage for garden activities. In this context, the comprehensive management of vineyard houses for seasonal distribution is generally located in the tour area for the purpose of moving to the houses where they are stored and for carrying different tools with them at all times. It is possible to count vineyard house residences as one of the elements of traditional architecture. The study process will examine the vineyard houses in the Laleli neighborhood in Aksaray. The vineyard house will be resolved by determining regional needs and possible negative factors in the region.