Imarets in the Ottoman empire from the 14th century to the end of the Fatih era based on waqfiyyas
Vakfiyeleri ışığında Osmanlı imaretleri 14. yüzyıl'dan Fatih devri sonuna kadar
  1. Tez No: 899601
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA KÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, 14. yüzyıldan II. Mehmed'in saltanatının sonuna kadar Osmanlı İmparatorluğu'ndaki imaretlerin vakfiyelerini (vakıf senetlerini) inceleyerek, Osmanlı toplumunda imaretlerin (aşevleri) işleyişini ve rolünü, ayrıca vakfedenlerin niyetlerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda imaretlerden yemek alanların çeşitliliğine, malzeme miktarlarına ve menülere odaklanarak vakfedenlerin hususi olarak tasarlanmış bir mekânda belirli kişilere yemek sunma konusundaki gayretleri anlamlandırılmaya çalışılmaktadır. İmaretler üzerine geniş araştırmalar yapılmış olmasına rağmen vakfiyeler toplu ve kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Dolayısıyla bu çalışma, vakıfların kuruluşları sırasında oluşturulan ve ideal çerçevelerini ve işleyişlerini tasvir eden ilk belgeleri, vakfiyeleri, inceleyerek bu boşluğu gidermeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada yer alan vakfiyeler, hali hazırda Osmanlı Türkçesi'nden transkribe edilerek veya Arapçadan tercümeyle çeşitli tarihçiler tarafından yayınlanmış belgelerdir. İmaretlerle ilgili kısımlara odaklanılarak ve gerekiyorsa orijinal belgeler kontrol edilerek toplam 32 vakfiye incelenmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgular, diğer kaynaklarla karşılaştırmalı analizler için kapsamlı bilgiler sunmak suretiyle imaretlerin tarihsel öneminin derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the waqfiyyas (endowment deeds) of imarets in the Ottoman Empire from the 14th century to the end of Mehmed II's reign to provide an understanding of the functioning and the role of imarets (soup kitchens) in Ottoman society and the intentions of the founders. In this regard, efforts are made to understand the founders' endeavors in providing food in a place specially designed for specific groups by focusing on the diversity of the food receivers, the amounts of ingredients, and menus. While extensive research has been conducted on imarets, waqfiyyas have not been collectively and comprehensively investigated. Therefore, this study seeks to address this gap by examining the initial documents composed during the establishment of the waqfs depicting the ideal framework and functioning of the foundations. The waqfiyyas included in this research are published documents previously transcribed from Ottoman Turkish or translated from Arabic by various historians. A total of 32 waqfiyyas were examined for this study by focusing on the parts related to imarets and checking the original documents if necessary. The findings of this research contribute to a deeper understanding of the historical significance of imarets, offering comprehensive information for comparative analyses with other sources.