Suriyeli göçleri ve göç yönetimi: Sınır güvenliğine stratejik yaklaşımlar
Syrian migrations and migration management: Strategic approaches to border security
  1. Tez No: 899602
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Suriyeli kitlesel göç hareketlerinin Türkiye üzerindeki etkilerini analiz etmek ve bu bağlamda sınır güvenliği stratejilerinin nasıl şekillendirildiğini incelemektir. Araştırma, göç yönetimi ve sınır güvenliği arasındaki ilişkinin derinlemesine bir değerlendirmesini yaparak, Türkiye'nin göç yönetimi süreçlerinde karşılaştığı zorlukları ve fırsatları ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, modern sınır güvenliği politikaları ve teknolojik gelişmelerin bu süreçlere olan etkisi üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda çalışma, hem kamu yönetimi perspektifinden sınır güvenliği stratejilerinin analizini yapmakta hem de uluslararası işbirliği, veri analitiği ve diplomatik yaklaşımlar gibi küresel gelişmelerin göç yönetimine katkılarını incelemektedir. Ayrıca, insani ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımlar ışığında, sınır güvenliğinin sadece fiziksel değil aynı zamanda toplumsal boyutlarını da ele almakta ve göç politikalarının toplum üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, göç yönetiminin ve sınır güvenliği stratejilerinin geliştirilmesi için kamu yönetimi, teknoloji ve insani yaklaşımların entegrasyonunun kritik öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle siber güvenlik ve sınır güvenliğinin iç içe geçtiği günümüz dünyasında, teknolojinin sınır yönetimi süreçlerinde oynadığı rol önemli bir bulgu olarak öne çıkmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Türkiye ve benzeri ülkelerde göç ve sınır güvenliği politikalarının iyileştirilmesi için yeni bir perspektif sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the impact of Syrian mass migration movements on Turkey and to examine how border security strategies are shaped in this context. The research provides an in-depth evaluation of the relationship between migration management and border security, highlighting the challenges and opportunities Turkey faces in its migration management processes. It also emphasizes the influence of next-generation border security policies and technological developments on these processes. In this context, the study analyzes border security strategies from the perspective of public administration and examines how global developments such as international cooperation, data analytics, and diplomatic approaches contribute to migration management. Additionally, from the standpoint of human-centered and sustainability-focused approaches, the study addresses not only the physical but also the societal dimensions of border security and explores the impact of migration policies on society. In conclusion, this research reveals the critical importance of integrating public administration, technology, and humanitarian approaches in the development of migration management and border security strategies. Particularly in today's world, where cybersecurity and border security are closely intertwined, the role of technology in border management processes emerges as a significant finding. The results of this study aim to offer a new perspective for improving migration and border security policies in Turkey and similar countries.