Taşınmaz malikinin komşuluk hukuku kapsamında kazı ve yapılardan doğan sorumluluğu
Responsibility of the immovable property owner for excavations and structures under neighborhood law
- Tez No: 899694
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı TMK m.738'de düzenlenen komşuluk hukuku sınırlamalarından olan kazı ve yapılarla komşu taşınmaza zarar verilmemesi yükümlülüğünü, hüküm içerisinde taşkın yapılara ilişkin yapılan atfı ve yükümlülüğe aykırı davranılması halinde TMK m.730'da düzenlenen sorumluluğu tüm hatlarıyla incelemektir. Komşuluk hukuku sınırlaması olarak düzenlenen TMK m.738 hükmü, mülkiyet hakkına komşuluk hukukundan kaynaklanan bir sınırlama olması sebebiyle; çalışmanın ilk bölümünde Türk Hukukunda mülkiyetin ve sınırlamalarının düzenleniş şekli, taşınmaz malikinin bu sınırlamalara aykırılık halinde doğan sorumluluğunun hukuki niteliği ve sorumluluğun benzer kurumlarla ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise taşınmaz malikinin kazı ve yapı faaliyetlerinden doğan sorumluluğun şartları, hukuka aykırı kazı ve yapı faaliyetlerinde sorumluluğun şartları ve yerel âdete uygun kazı ve yapı çalışmalarında sorumluluğun şartları olarak iki kısım halinde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise kazı ve yapı faaliyetleri kaynaklı zarar gören komşuların sahip oldukları dava hakları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the obligation not to damage the neighbouring immovable by excavations and structures, which is one of the limitations of neighbour law regulated under Article 738 of the TMK, the reference to flood structures in the provision and the liability regulated under Article 730 of the TMK in case of violation of the obligation. Since the provision of Article 738 of the TCC, which is regulated as a restriction of the law of neighbourhood, is a restriction on the right of property arising from the law of neighbourhood; in the first part of the study, the way property and its restrictions are regulated in Turkish Law, the legal nature of the responsibility of the immovable owner in case of violation of these restrictions and the relationship of the responsibility with similar institutions are evaluated. In the second part of the study, the conditions for the liability of the property owner arising from excavation and construction activities are examined in two sections: the conditions for liability in illegal excavation and construction activities and the conditions for liability in excavation and construction activities in accordance with local customs. In the final section of the study, the legal rights of neighbors who suffer damages due to excavation and construction activities are examined.