Impact of risk liquidity premium on inventory process in a market making model
Piyasa yapıcılık modelinde risk likidite priminin stok sürecine etkisi
  1. Tez No: 899700
  2. Yazar: GİZEM DAMLA ATEŞAĞAOĞLU ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEVİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Matematik, Finance, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Finansal matematikteki temel piyasa yapıcılık modeli Avellaneda ve Stoikov (AS) tarafından önerilen ve stokastik optimal kontrol problemi olarak formüle edilen modeldir. Bu model terminal zamanda kalan envanteri cezalandıran risk likidite primi fonksiyonu ℓ'i içermektedir. Anlayışımız dahilinde halihazırda mevcut literatürde, özellikle AS modelinin bağlamında, bu fonksiyon genellikle sıfır olarak varsayılmıştır veya göz ardı edilmiştir. Bu varsayım için yapılan bir açıklama envanter süreci dinamiklerinin ortalamaya dönüş olması ve ℓ fonksiyonunun bu durum üzerinde az etkisinin olmasıdır. Bu tezde, ilgili varsayımın doğru olup olmadığı sıfırdan farklı ℓ fonksiyonları için envanter süreci dinamiklerini hesaplayarak sayısal olarak incelenmiştir. Model parametrelerine bağlı olarak bu fonksiyonun envanter süreci dinamiklerine önemsiz olmayan etkisi olabileceği görülmüştür. Bu etkinin model parametrelerine nasıl bağlı olduğuna ilişkin sayısal çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A basic market making model in mathematical finance is the one proposed by Avellaneda and Stoikov (AS), which is formulated as a stochastic optimal control problem. This model includes a risk liquidity premium function ℓ which penalizes the remaining inventory at terminal time. To the best of our understanding, in the currently available literature, at least in the context of the AS model, this function is usually assumed zero or is ignored. One explanation given for this assumption is that the dynamics of the inventory process is mean reverting and the ℓ function has little impact on this. In this thesis, we study numerically whether this assumption holds by computing the dynamics of the inventory process for non-zero ℓ functions. We see that depending on model parameters this function can have a nontrivial impact on inventory process dynamics. We present a numerical study of how this impact depends on model parameters.