Gençliğin radikalleşme eğilimi karşısında almanya'daki müslüman STK'ların rölü
The role of müslim NGO's in Germany against the tendency of youth to radicalization
  1. Tez No: 899758
  2. Yazar: MESUD GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilindiği üzere gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal, bilimsel ve mesleki gelişmeleri önce ailede başlayıp sonrasında okul ve arkadaş çervesi ile çember şeklinde genişlemektedir. Bu sürece özellikle STK'ların gençlere yönelik sundukları faaliyetler de eklenmektedir. Gönüllülük esasına dayanarak yapılan bu çalışmalar, araştırmamızın konusu olan Almanya örneğinde görüldüğü gibi çok fazla değer görmemektedir. Devletin zorunlu gençlik çalışmaları ile gençlerin radikalileşmesine karşı çözümler bulunmaya çalışılmaktadır. Oysa Müslüman STK'ların gençlik çalışmaları, şayet dikkate alınırsa gençlerin radikalleşmesine karşı en büyük tedbir mahiyetini taşımaktadır. Tüm Avrupa'da olduğu gibi Almanya'da da yükselen ırkcı akımlar tarafından, başta o ülkedeki Müslümanların varlıkları sorgulanırken söz konusu akımlar, Müslüman STK'ların radikalizmi teşvik ettikleri yönünde olumsuz propaganda yapmaktalar. Çalışmamızın birinci bölümünde Almanya'ya İslamiyetin geliş süreçleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu süreç zamanla Almanya'da Müslüman STK'ların oluşmasını beraberinde getirmiştir. Burada ayrıca Almanya anayası çerçevesinde Müslüman STK'ların din devlet ilişkileri tartışmaları ve sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde de gençlerin radikalleşme süreci ve onların radikalleşmelerine etki eden faktörler ve bunlardan korunma yolları ortaya konmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise Müslüman STK'ların gençlik çalışmaları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As widely known, social, cultural, artistic, scientific, personal and professional development of young people starts in the family then expands through their school and peer group circles. Enrichment activities based on volunteerism provided by NGO's to young people are a part of this process. These activities, as observed in the case of Germany, are not perceived as adding value. The state is striving to find solutions to counter the radicalization of young people through compulsory youth programs. However, if such youth programs of Muslim NGO's are taken into consideration, they represent the greatest measure against radicalization of young people. In Germany, as in all of Europe, rising racist sentiments question the existence of Muslims in the country and these movements negatively propagate that Muslim NGO's encourage radicalism. The first part of our study examines the arrival and development of Islam in Germany. A growth that has led to the formation of Muslim NGO's in Germany over time. Furthermore,within the framework of the German constitution, discussions on the relationship between Muslim NGO's and the state have been presented in the study. In the second part, the process of radicalization of young people, factors influencing their radicalization, and ways to protect them from radicalization are outlined. The final section provides information about the youth activities of Muslim NGO's.