Evli bireylerde çatışma çözme stilleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin evlilik uyumu ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship of marital adjustment between conflict resolution styles and cognitive emotional regulation strategies in married couples
  1. Tez No: 899854
  2. Yazar: AYŞEN KES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada evli bireylerde çatışma çözme stilleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin evlilik uyumu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yer alan verilere araştırmacının hazırlamış olduğu Kişisel Bilgiler Formu ile birlikte Romantik İlişkilerde Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği (ÇÇSÖ), Çiftler Uyum Ölçeği (ÇUÖ) ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) kullanılarak ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklemi 25 yaş ve üzeri evli 297 kadın ve 103 erkek katılımcıdan meydana gelerek toplam 400 katılımcı ile yürütülmüştür. Çatışma çözme stillerinin ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin evlilik uyumu üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu değerlendirebilmek için çeşitli analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, çatışma çözme stillerinden olumlu ve olumsuz çatışma çözme stillerinin evlilik uyumu üzerinde etki büyüklüğünün bilişsel duygu düzenleme stratejilerine kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular literatürde yer alan diğer çalışmalar ile birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between conflict resolution styles and cognitive emotion regulation strategies and marital adjustment in married individuals. The data in the study was obtained using the Personal Information Form prepared by the researcher, as well as the Conflict Resolution Styles in Romantic Relationships Scale (CRS), Dyadic Adjustment Scale (DAS) and Cognitive Emotion Regulation Scale (CERS). The sample of the research was conducted with a total of 400 participants, consisting of 297 married women and 103 men aged 25 and over. Various analyzes have been conducted to evaluate the impact of conflict resolution styles and cognitive emotion regulation strategies on marital adjustment. As a result of the analyses, it was found that the effect size of positive and negative conflict resolution styles on marital adjustment was higher than cognitive emotion regulation strategies. The findings obtained as a result of the research were examined together with other studies in the literature.