Kurkuminin elektrokimyasal özelliklerinin ve DNA ile etkileşiminin kalem grafit elektrotlarla incelenmesi
Investigation of electrochemical properties of curcumin and its interaction with DNA by pencil graphite electrodes
- Tez No: 899855
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kurkumin, Curcumina longa'nın rizomlarında bulunan ve antiinflamatuar, antianjiyogenik, antioksidan vb. gibi biyolojik özelliklere sahip olan ana pigmenttir. Bu çalışmada kurkuminin DNA ile etkileşiminin incelendiği bir elektrokimyasal DNA biyosensörünün geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kurkuminoidlerin ve metal komplekslerinin DNA ile etkileşiminin oyuk bağlanma veya interkalasyon yoluyla gerçekleştiği bildirildiğinden, kurkumin DNA hedefli bir molekül olarak seçilmiştir. Deneysel parametrelerin optimizasyonu, kurkumin konsantrasyonu, DNA konsantrasyonu ve kurkuminin DNA ile etkileşim süresi, kare dalga voltametrisi (SWV) tekniği kullanılarak incelenmiştir. Deneylerde Ag/AgCl referans elektrot, platin tel karşı elektrot ve çalışma elektrotu olarak da tek kullanımlık kalem grafit elektrot kullanılmış ve elekrtokimyasal ölçümler fosfat tampon çözeltisinde (pH 7,2) gerçekleştirilmiştir. Dönüşümlü voltametri ve elektrokimyasal empedans spektroskopi teknikleri kullanılarak elektrot karakterizasyonu yapılmıştır. Geliştirilen DNA biyosensörünün kurkumine olan yüksek afinitesinden dolayı kurkumin için en düşük tayin sınırı 0,28 ppm olarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Curcumin is the main pigment found in the rhizomes of Curcuma longa, having biological properties such as anti-inflammatory, anti-angiogenic, antioxidant, and others. This study aimed to develop an electrochemical DNA biosensor for investigating the interaction of curcumin with DNA. Since it has been reported that curcuminoids and metal complexes interact with DNA via groove binding or intercalation, curcumin was selected as the target molecule for DNA interaction. Experimental parameters including curcumin concentration, DNA concentration, and the interaction time between curcumin and DNA were investigated using square wave voltammetry (SWV) technique. The experiments utilized a disposable pencil graphite electrode as the working electrode, with Ag/AgCl reference electrode and platinum wire counter electrode. Electrochemical measurements were conducted in phosphate buffer solution (pH 7.2). Electrode characterization was performed using cycling voltammetry and electrochemical impedance spectroscopy techniques. Due to the high affinity of the developed DNA biosensor for curcumin, the detection limit for curcumin was determined to be 0.28 ppm.