Lüks markaların sosyal medya pazarlamasında sanal etkileyici kullanımı: Beymen Bella örneği
Use of virtual influencers in social media marketing by luxury brands: The Beymen Bella example
  1. Tez No: 899867
  2. Yazar: HAYRİYE BERFİN BALDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN BİLGİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Markaların dijital iletişim çalışmaları iletişim stratejileri, pazarlama planları ve marka konumlandırma çalışmalarında her zaman öncelikli olarak yer almaktadır. Dijital medya platformları ile diğer dijital kanallar aracılığıyla markalar müşterileriyle kolaylıkla ve doğrudan iletişime geçebilir biçimde uzun süreli bir marka müşteri ilişkisi geliştirebilmektedirler.1 Günümüzde yapay zekanın da dijital iletişim çalışmalarına dahil olması ile birlikte sanal karakterler etkili bir iletişim çalışması olarak öne çıkmaktadır. Son dönemde özellikle lüks markalar tarafından sosyal medya platformlarında kullanılan sanal etklileyici stratejisi markanın tüketiciyle olan ilişkisini geliştirmektedir. Bu tez kapsamında gerçekleştirilen odak grup görüşmesinden elde edilen araştırma bulguları sonucunda sanal etkileyicilerin bilgilendirici, akılda kalıcı, dikkat çekici ve ilgi uyandırıcı gibi olumlu yönlerinden bahsedilirken, aynı zamanda hayal ürünü, gerçek dışı olduğu sonuçlarına da varılmıştır. Markaların kullandığı sanal etkileyicilerin ürün ya da hizmeti vurgulaması, insan temelli hata riski barındırmaması markaların dijital pazarlama stratejilerinde önemli bir rol üstlenmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Brands' digital communication efforts include communication strategies, marketing plans and branding. It is always a priority in positioning studies. digital media Brands can communicate with their customers easily and through their platforms and other digital channels. They can develop a long-term brand-customer relationship by communicating directly.1 Nowadays, artificial intelligence is also included in digital communication efforts. However, virtual characters stand out as an effective communication method. Recently, virtual networks have been used on social media platforms, especially by luxury brands. The influencer strategy improves the brand's relationship with the consumer. As a result of the research findings obtained from the focus group interview conducted within the scope of this thesis, the positive aspects of virtual influencers such as informative, catchy, attention-grabbing and intriguing are mentioned, while at the same time, they are imaginary and unrealistic. It was also concluded that . The products or services of virtual influencers used by brands Emphasizing service and not having the risk of human-based errors, brands' digital marketing causes it to play an important role in strategies.