Hizmetkâr liderliğin iş performansı üzerindeki etkisinde duygusal zekânın aracılık rolü: Havacılık sektörü üzerinde bir araştırma
The mediating role of emotional intelligence in the effect of servant leadership on job performance: A study on aviation industry
  1. Tez No: 899866
  2. Yazar: GÜLŞAH YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAHADIR DALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, havacılık sektöründe hizmetkar liderliğin iş performansı üzerindeki etkisini ve duygusal zekanın bu ilişkideki aracılık rolünü incelemiştir. Anket yöntemiyle toplanan veriler, hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, hizmetkar liderliğin iş performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu doğrulamıştır. Ayrıca, duygusal zekanın hizmetkar liderliğin etkisi ile iş performansı arasında anlamlı bir aracılık rolü oynadığı bulunmuştur. Bu sonuçlar, liderlik gelişimi stratejilerinde hizmetkar liderlik becerilerine odaklanmanın ve çalışanların duygusal zekâ düzeylerini desteklemenin önemini vurgulamaktadır. Gelecekteki araştırmaların, farklı sektörlerde ve kültürel bağlamlarda benzer ilişkileri incelemesi ve liderlik uygulamalarını daha da geliştirmeye yönelik stratejiler belirlemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of servant leadership on job performance and the mediating role of emotional intelligence in this relationship within the aviation sector. Data collected through survey methods were analyzed using hierarchical regression analysis. The findings confirm a positive effect of servant leadership on job performance. Additionally, emotional intelligence was found to mediate the relationship between servant leadership and job performance significantly. These results underscore the importance of focusing on servant leadership skills in leadership development strategies and supporting employees' levels of emotional intelligence. Future research could explore similar relationships in different sectors and cultural contexts, aiming to further enhance leadership practices.