7. sınıf matematik dersi için GeoGebra destekli etkinliklerin geliştirilmesi: Öğretmen görüşlerine yansımalar
Development of GeoGebra supported activities for 7th grade mathematics lesson: Reflections on teachers' views
  1. Tez No: 899876
  2. Yazar: BEYZA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KALELİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada 7. Sınıf matematik dersi cebir ve geometri öğrenme alanlarına yönelik GeoGebra etkinlikleri geliştirilmesi ve geliştirilen GeoGebra etkinliklerinin etkililiğinin öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında öncelikle öğretmenlere araştırmacı tarafından GeoGebra yazılımına yönelik temel bilgilerin yer aldığı bir eğitim verilmiştir. Araştırmaya katılan tüm öğretmenler GeoGebra yazılımı hakkında yeterli bilgi sahibi olduktan sonra hazırlanan GeoGebra etkinlikleri ve GeoGebra etkinliklerinin inşa sürecini aşamalandırarak anlatan dosyalar öğretmenlere ayrıntılı bir şekilde sunulmuş ve öğretmenlerin her bir etkinliğe yönelik görüşleri alınmıştır. Durum çalışması yönteminin kullanıldığı bu çalışmanın örneklemi Türkiye'de 10 farklı ilde ortaokul kademesinde görev yapan 16 ilköğretim matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenlerin 14 kadın, 2 erkektir. Mesleki tecrübeleri 0 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından Google Forms üzerinde hazırlanan GeoGebra Eğitimi Hazırlık Formu, GeoGebra Etkinlikleri İnceleme Formu ve GeoGebra Eğitimi Değerlendirme Formu kullanılmıştır. GeoGebra Eğitimi Hazırlık Formu, katılımcıların aktif olarak öğretmenlik yapıp yapmadığı, kaç yıldır öğretmenlik yaptığı ve hangi ilde öğretmenlik yaptığı gibi kısa cevaplı sorular ile öğretmenlerin matematik eğitiminde teknoloji kullanımına yönelik görüşlerini, hangi bilgi iletişim teknolojilerini ne sıklıkta kullandığını ve GeoGebra yazılımına yönelik görüşlerini incelemeye yönelik açık uçlu sorular içermektedir. GeoGebra Etkinlikleri İnceleme Formu, geliştirilen GeoGebra etkinlikleri ve etkinliklerin oluşturma aşamalarını farklı boyutlardan incelemeye yönelik açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. GeoGebra Eğitimi Değerlendirme Formu ise derslerinde GeoGebra yazılımı kullanmaya ve özel olarak hazırlanan GeoGebra etkinliklerini derslerinde kullanmaya yönelik düşüncelerini incelemeye yönelik açık uçlu sorulardan oluşmaktadır.Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda temel olarak hazırlanan GeoGebra etkinliklerinin etkili olduğu, etkinliklerin derslerde kullanılmasının öğrencilerin matematik başarılarını arttırmalarına katkıda bulunacağı ve öğretmenlerin hazır GeoGebra etkinliklerine sahip olmalarının derslerinde GeoGebra kullanım sıklıklarını arttıracağı sonucuna varılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğretmenlerin GeoGebra yazılımını matematik derslerinde daha etkili kullanabilmeleri için hazır etkinliklerle desteklenmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to develop GeoGebra activities for the algebra and geometry learning areas of the 7th-grade mathematics course and to examine the effectiveness of the developed GeoGebra activities based on teacher opinions. To achieve this goal, the researchers initially provided teachers with basic information about the GeoGebra software.After all participating teachers gained sufficient knowledge about GeoGebra,detailed files explaining the construction process of the GeoGebra activities were presented to the teachers, and their opinions were collected. The sample for this case study consists of 16 primary school mathematics teachers who work at the middle school level in 10 different provinces across Turkey. Among the teachers, 14 are female and 2 are male. Their professional experience ranges from 0 to 10 years. The research employed data collection tools prepared by the researchers using Google Forms. These tools include the GeoGebra Training Preparation Form,GeoGebra Activities Review Form and GeoGebra Training Evaluation Form.The GeoGebra Training Preparation Form includes short-answer questions about whether participants are actively teaching, how many years of teaching experience they have, and in which province they teach. It also contains open-ended questions to explore teachers' views on technology use in mathematics education, the frequency of their use of various information and communication technologies,and their opinions on the GeoGebra software. The GeoGebra Activities Review Form consists of open-ended questions aimed at examining the developed GeoGebra activities and their creation stages from different dimensions. Based on the findings from the research,it has been concluded that the prepared GeoGebra activities are effective. Their use in classes is expected to contribute to improving students' mathematics achievements, and having ready GeoGebra activities will likely increase the frequency of GeoGebra usage in teachers' classes. As a recommendation, supporting teachers with ready-made activities can enhance their effective utilization of GeoGebra software in mathematics lessons.