Logotayp tasarımında negatif alan kullanımı
Use of negative space in logotaype design
  1. Tez No: 899890
  2. Yazar: MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNİRE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Markalaşma sürecinde kurumsal kimlik oluşumunun temeli, logo tasarımı ile başlamaktadır. Bir markanın görsel kimliğini oluşturan en önemli unsurlardan biri olan logo, markanın bilinirliğini ve akılda kalıcılığını sağlamak açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, grafik tasarımında negatif boşluk kullanımının, logoların hem görsel algı hem de iletişim açısından daha güçlü ve etkili olmasına olanak tanıdığı görülmektedir. Tarihsel süreçte negatif boşluk, grafik tasarımda özgün ve yaratıcı bir ifade biçimi olarak kullanılmış ve farklı, dikkat çekici ve akılda kalıcı tasarımlar olarak yer almıştır. Negatif boşluk, tasarımda yer alan objelerin çevresinde ya da arasında kalan boş alanları ifade etmekte ve doğru kullanıldığında görsel mesajların güçlendirilmesini sağlamaktadır. Alanında uzman olmayan bir tasarım gözü için bu boşluklar rastgele gibi görünse de, aslında bilinçli ve stratejik bir kullanım söz konusudur. Bu tür bir tasarım yaklaşımı, markanın kaliteli, güvenilir ve yaratıcı bir imaj sergilemesini sağlayarak, hedef kitlenin algısında olumlu bir etki bırakmaktadır. Negatif boşluğun etkili bir şekilde kullanıldığı tasarımlarda, hem kavramsal hem de görsel açıdan güçlü bir iletişim kurulmakta, bu da marka ile hedef kitle arasında daha derin bir bağ oluşturulmasına olanak tanımaktadır. Negatif boşluk, tasarımın bütünlüğünü ve hiyerarşisini koruyarak, logo üzerinde dengeli ve etkili bir görünüm sunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, marka ve markalaşma süreçlerinin önemi ele alınmış, marka ve görsel kimlik tasarımının tanımı ile bileşenleri incelenmiştir. Ayrıca, grafik tasarımda negatif boşluk kavramı detaylı bir şekilde ele alınmış ve çeşitli markaların negatif boşluk kullanımına dayalı logo tasarımları analiz edilmiştir. Bu çerçevede, araştırma kapsamında tasarlanan örnek marka logoları sunularak, negatif boşluğun tasarımda etkili bir şekilde kullanılabilirliğine dair değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the branding process, the foundation of corporate identity formation begins with logo design. As one of the most important elements of a brand's visual identity, a logo plays a crucial role in ensuring brand recognition and memorability. In this context, the use of negative space in graphic design is observed to enhance logos both in terms of visual perception and communication, making them stronger and more effective. Historically, negative space has been utilized as a unique and creative form of expression in graphic design, resulting in distinctive, attention-grabbing, and memorable designs. Negative space refers to the empty areas surrounding or between the objects in a design, and when used correctly, it strengthens visual messages. To an untrained design eye, these spaces may appear random, but they are, in fact, consciously and strategically applied. This design approach allows the brand to convey an image of quality, reliability, and creativity, leaving a positive impression on the target audience's perception. Logos that effectively utilize negative space establish strong communication both conceptually and visually, fostering a deeper connection between the brand and its audience. Negative space maintains the integrity and hierarchy of the design, offering a balanced and impactful visual appearance on the logo. Within the scope of this study, the importance of brand and branding processes is addressed, along with an examination of the definitions and components of brand and visual identity design. Furthermore, the concept of negative space in graphic design is explored in detail, and the logo designs of various brands utilizing negative space have been analyzed. In this framework, sample brand logos designed during the research are presented, providing an evaluation of the effective use of negative space in design.