Türkiye ormancılığı açısından karbon ekonomisi ve yönetimi
Carbon economy and management in terms of Turkish forestry
- Tez No: 899889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN KASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Türkiye'nin yeşil büyüme ve 2053 yılı itibariyle net sıfır emisyonu sağlaması; yutak alanları arttırma ve çevre dostu teknoloji kullanımına yönelimi gerektirmektedir. Bu amaçla milli servet olan orman alanları korunmalı, uyum kapasiteleri güçlendirilmeli, sıcaklık artışına dayanıklı ağaç türleri önemsenmeli, ağaçlandırma, yeniden ormanlaştırma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla, karbon tutum kapasiteleri arttırılmalıdır. Ayrıca döngüsel ekonomi ilkeleriyle yapacak nitelikteki ahşap ürünlerinin uzun süreli kullanımı, tekrar değerlendirilmesi ve geri dönüşümü teşvik edilmelidir. İklim değişikliğiyle mücadelede atılan uluslararası adımlar ve dünyadaki uygulama örnekleri esas alınarak Türkiye'de kurulması planlanan Ulusal Emisyon Ticaret Sisteminde orman karbonun sermaye aracı olarak görülmesi ve karbon salımını azaltan projelerle elde edilen orman karbon sertifikalarının karbon dengeleme aracı haline getirilmesine yönelik; veri eksikliklerinin giderilmesi ve sürdürülebilir yönetimi kapsamında, idari, teknik gerekliliklere ve ormancılık mevzuat düzenlemeleriyle ilgili yapılması gereken hususlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's green growth and net zero emissions by 2053; It requires increasing sink areas and shifting towards the use of environmentally friendly technology. For this purpose, forest areas, which are national wealth, should be protected, their adaptation capacity should be strengthened, tree species that are resistant to temperature increases should be taken into consideration, and carbon sequestration capacities should be increased through afforestation, reforestation and rehabilitation studies. In addition, long-term use, reuse and recycling of wood products that comply with circular economy principles should be encouraged. In order to see forest carbon as a capital tool in the National Emission Trading System planned to be established in Turkey, based on international steps taken in the fight against climate change and application examples in the world, and to make forest carbon certificates obtained through projects that reduce carbon emissions a carbon balancing tool; Within the scope of eliminating data deficiencies and sustainable management, administrative and technical requirements and matters to be done regarding forestry legislation are included.