Türk iş hukukunda kıdem tazminatının değerlendirilmesi
Evaluation of severance pay in Turkish labour law
- Tez No: 899939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kıdem tazminatına ilişkin hazırlanmış olan bu çalışmamız üç ana bölüme ayrılmış olup, birinci bölümün odak noktası ulusal ve uluslararası alanda kıdem tazminatı kavramı, kıdem tazminatı kavramının hukuki niteliği ve tarihsel gelişimini de kapsayacak şekilde kapsamlı olarak incelenmesidir. İkinci bölümde, Yargıtay kararlarıyla uyumlu olarak kıdem tazminatına hak kazanmayı gerektiren koşullar incelenmekte ve çalışanların kıdemini etkileyen konular ele alınmaktadır. Ayrıca, kıdem tazminatı hesaplamasına pratik örneklerle açıklık getirilmektedir.“Kıdem Tazminatı Fonunun Tarihsel Süreç İçerisinde Değerlendirilmesi”başlıklı son bölümde ise, kıdem tazminatına ilişkin devam eden çalışmalar, sosyal tarafların bakış açıları, uygulamanın artı ve eksileri ile çözüm önerileri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study on severance pay is divided into three main parts, and the focus of the first part is to examine the concept of severance pay in the national and international arena in a comprehensive manner, including the legal nature and historical development of the concept of severance pay. In the second part, in line with the decisions of the Court of Cassation, the conditions that require entitlement to severance pay are examined and the issues affecting the seniority of employees are discussed. In addition, the calculation of severance pay is clarified with practical examples. The last section, titled“Evaluation of the Severance Pay Fund in the Historical Process”, focuses on the ongoing studies on severance pay, the perspectives of the social partners, the pros and cons of the implementation and the solution proposals.