Su stresi altındaki ak zambak'da (Lilium candidum L.) bitki büyüme düzenleyicilerin bitki gelişimi ve çiçeklenme özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of plant growth regulators on plant development and flowering characteristics in white lily (Lilium candidum L.) under water stress
  1. Tez No: 899938
  2. Yazar: ABDULLAH SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA AKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Soğanlı bitkiler, soğan, yumru, rizom ve korm gibi gıda maddesi depo etmek üzere fizyolojik ve morfolojik açıdan metamorfoz geçirerek değişime uğramış toprak altında besin ihtiva eden başkalaşmış kök yapılarıdır. Bu bitkilerin toprak üzerindeki vejetatif kısımları belirli bir süre sonunda kurur ve ölür, özelleşmiş olan depo organları ile yaşamlarını toprak altında devam ettirir ve çoğunlukla yukarıya doğru gelişen, çiçek taslağı oluşturan, süberin ve mantari bir gövde ekseninden oluşan yumrulu bitkiler meydana getirirler. Bu bitkiler“geofit”veya“doğal çiçek soğanı”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada doğal çiçek soğanları grubuna dahil olan Ak zambak (Lilium candidum L.)'ın üç yaşlı yumruları bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada bitki soğanları çiçeklenmeye zorlama uygulaması olarak farklı sıcaklıklarda depolanmış, farklı sulama düzeyleri oluşturularak kurak şartlarda yetiştirilmiş ve Glisin betain, L-Prolin, salisilik asit, epibrassinolid uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular yapılan uygulamaların lilyum'un bitki gelişim düzeyinde farklılık meydana getirdiğini göstermiştir. Uygulamalar su stresinin olumsuz etkilerini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Bulbous plants are transformed root structures containing nutrients under the soil that have undergone physiological and morphological metamorphosis in order to store nutrients such as bulbs, tubers, rhizomes and corms. The vegetative parts of these plants on the soil dry out and die after a certain period of time, they continue their lives underground with specialized storage organs and produce tuberous plants that grow upwards, form a flower base, and consist of a suberine and corky stem axis. These plants are described as“geophytes”or“native bulbs”. In this study, three-year-old tubers of White lily (Lilium candidum L.), which is included in the natural flower bulb group, were used as plant material. In the research, bulbs were stored at different temperatures as an application to force flowering, they were grown in arid conditions by creating different irrigation levels, and Glycine betaine, L-Proline, salicylic acid and epibrassinolide applications were carried out. The findings obtained from the study showed that the applications made a difference in the plant development level of lilies. The practices reduced the negative effects of water stress.