Ekonomik yaptırımların etkisi: Rusya federasyonu örneği (2014-2022)
The effects of economic sanctions: The case of the Russian federation (2014-2022)
  1. Tez No: 899996
  2. Yazar: ZEYNEP SULTAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ATAHAN BİROL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Neoliberal uluslararası sistem içerisinde birbiriyle iç içe geçmiş ekonomik ilişkiler ve küreselleşmenin getirdiği karşılıklı bağımlılık, ülkeleri yeni yeni güvenlik tehditleriyle baş başa bırakmıştır. Devletler ekonomik güçleri birbirlerinin iç ve dış politikalarına; zorlayıcı diplomasi kapsamında uyguladıkları ekonomik baskılarla yön vererek güçlerini pekiştirmeye çalışmaktadır. Bununla birlikte ekonomik yaptırımlar Rusya'nın sürdürmekte olduğu politika ve eylemleri durdurmak bir yana, tam tersi bir etkiyle Rusya'nın duruşunun daha fazla keskinleşmesinin önünü açmıştır. Bununla beraber Vladimir Putin'in seçimlerdeki oy oranı 76.69'dan 87.28'e yükselmiştir. Bu çalışmanın amacı; küresel neoliberal politikaların getirdiği asimetrik yapıyı inceleyerek bunun uluslararası politikalarda nasıl kullanıldığını ortaya koymak; devletlerin birbirlerine karşı uyguladıkları ekonomik baskılar ile ülke içerisindeki istikrarın tehdit edilme sürecini açıklamaktır. 2014-2022 Rusya Federasyonu üzerinden incelenen bu çalışmada; ekonomik baskıların, kitlesel doğası gereği toplumun tüm kesimlerine olumsuz etki etmesi ve salgın hastalıklar, ilaçların karşılanamaması nedeniyle yükselen ölüm oranları ve artan bebek ölümleri gibi yaşama hakkını tehdit eden sonuçlar doğurması nedeniyle meşruluğunun kusurlu olduğu, devletlerin olağan işleyişine zarar vermek açısından devlet istikrarında etkili olmasına karşın, yaptırımların asıl amacı olan hedef ülkeyi istenilen politikaları yürütmeye zorlama konusunda başarısız kaldığı; hedef ülkenin iktidarının, ülkenin işleyişindeki olumsuzlukların sorumluluğunu yükleyeceği yeni bir fail yaratılmasına kapı aralamasına olanak verdiği bulgularına ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda, ekonomik yaptırımların yalnızca hedef devlet ekonomilerine zarar verdiği ancak toplumsal bazda siyasi direnç oluşturduğu, ekonomik bağımlılıkların küresel dünyaya yayılmış olması nedeniyle kolektif bir yaptırımın uygulanamayacağı ve uygulanan yaptırımların etkisinin çift yönlü olması nedeniyle uygulayıcı ülkenin de zarar gördüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The intertwined economic relations within the neoliberal international system and the interdependence brought about by globalization have left countries with new security threats. States are trying to consolidate their economic power by directing each other's domestic and foreign policies through economic pressures applied within the scope of coercive diplomacy. However, far from stopping Russia's ongoing policies and actions, economic sanctions had the opposite effect, paving the way for a further sharpening of Russia's stance. Nevertheless, Vladimir Putin's vote share in the elections increased from 76.69 to 87.28. This study aims to examine the asymmetric structure and systemic dependence brought about by global neoliberal policies, to reveal how this asymmetry and dependence are used in international politics, and to explain the process of threatening the stability of the country through the economic pressures that states exert against each other. In this study, which is analyzed through the Russian Federation 2014-2022; the legitimacy of economic pressures is flawed due to the negative impact of economic pressures on all segments of society due to their mass nature and the consequences that threaten the right to life such as epidemics, rising mortality rates due to unaffordable medicines and increased infant mortality, and although they are effective in state stability in terms of damaging the normal functioning of states, they fail to force the target country to carry out the desired policies, which is the main purpose of sanctions; they allow the target country's government to open the door to the creation of a new perpetrator to blame for the negative aspects of the country's functioning. At the end of the study, it was concluded that economic sanctions only harm the economies of the target state but create political resistance on a social basis, that a collective sanction cannot be applied due to the globalization of economic dependencies, and that the sanctions imposed also harm the implementing country since the effect of the sanctions is bidirectional.