Tufting halı üretiminde geri dönüşüm elyaf kullanımı ve halı performansına etkilerinin araştırılması
Investigating the use of recycled fiber in tufted carpet production and its effects on carpet performance
  1. Tez No: 900066
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ÇAKTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
kavramdır. Özellikle doğada kaybolma süresi çok uzun olan sentetik liflerin geri dönüştürülerek yeniden kullanımı dünya geleceği için zorunlu hale gelmiştir. Çalışma kapsamında geri dönüşüm polyester (PES) ve polipropilen (PP) liflerin, tufting halı üretiminde kullanım olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Hav ipliği olarak 1700x2 dtex geri dönüşüm ve orijinal PP ve PES iplikler, taban halısı olarak ise yine geri dönüşüm PES liflerinden üretilmiş bir yapı kullanılarak aynı konstrüksiyonda tufting halı numuneleri üretilmiştir. Ardından numunelerin statik yük altında kalınlık kaybı ve numunenin rezilyans davranışı, dinamik yük altında kalınlık kaybı, aşınma dayanımı, görünümü muhafaza etme derecesi ve ilmek çekme dayanımı özellikleri standart yöntemler ile test edilmiştir. Sonuç olarak geri dönüşüm PES ve PP liflerinin tufting halı üretiminde kullanılabileceği, performans parametrelerinin de önemli ölçüde bir değişim gözlenmediği tespit edilmiştir. Geri dönüşüm PES ve orijinal PES ipliklerinden üretilen halılar birbirine yakın performans sergilerken PP ipliklerde geri dönüşüm işleminin iplik özelliklerinde bir miktar değişikliğe neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recycling is a concept that is gaining importance in the textile sector as in all sectors. Especially the recycling and reuse of synthetic fibres, which have a very long time to disappear in nature, has become mandatory for the future of the world. Within the scope of the study, it was aimed to investigate the possibilities of using recycled polyester (PES) and polypropylene (PP) fibres in tufted carpet production. Tufting carpet samples were produced in construction by using 1700x2 dtex recycled and original PP and PES yarns as pile yarn and a structure made of recycled PES fibres as base carpet. The thickness loss and resilience behaviour of the specimens under static load, thickness loss under dynamic load, abrasion resistance, degree of appearance retention and loop tensile strength properties of the specimens were then tested by standard methods. As a result, it was determined that recycled PES and PP fibres can be used in tufted carpet production and no significant change was observed in performance parameters. While the carpets produced from recycled PES and original PES yarns exhibited similar performance, it was determined that the recycling process in PP yarns caused some change in yarn properties.