Tafting ve non-women yüzeylerde desenlendirme olanakları
  1. Tez No: 36683
  2. Yazar: HOSSEİN KARKON
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET“Non Woven ve Tafting Yüzeylerde Desenlendirme Olanakları”adlı bu çalışmada, prensip olarak, bu yüzeylerde desenlendirme olanaklarını araştırmak temel amacımız olmuştur. Değişik sistem ve yöntemlerle oluşturulan bu yüzeyler döşemelik (kaplama, yaygı) olarak büyük bir kullanım alanını kapsamaktadır. Çok amaçlı kullanılan bu yüzeyler, günümüzde değişik mekanlarda taş, seramik, ahşap, marley gibi döşemelerin yerini almıştır. Tüm Taşıtlarda da kullanılan bu yüzeyler, hem maliyetinin düşüklüğü, hem dayanıklılığı hem de uygun renk ve desen çeşitliliği ile mekan kaplamada vaz geçilmez olmuştur. Bu yüzeyler spor alanlannı da sararak kullanım alanını daha da genişletmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the work called“Desingning Possibilities on tafting and Mon Woven Surfaces”, our main purpose is principally to search the designing possibilities on these surfaces. These surfaces formed by various systems and methods include a great area of usage as upholstery (coating and cover). Today these surfaces used many purposes have replaced to floors like stone, ceramic, wooden and vinyl in many places. These surfaces used also in all the vehicles have been indispensable to coating the grounds for their low cost, durability, and proper color and design variety. These surfaces whpich also cover the sport fields have more enlarged the usage areas, opposing to nature, now.