Gebelikte sosyal medya bağımlılık düzeyi ile gebelik stresi ve doğum korkusu arasındaki ilişki
The relationship between the level of social media addiction during pregnancy and pregnancy stress and fear of birth
  1. Tez No: 900123
  2. Yazar: CANSU KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TUĞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, gebelikte sosyal medya bağımlılık düzeyi ile gebelik stresi ve doğum korkusu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Sivas Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 384 gebeden oluşmuştur. Araştırma verileri Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ), Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Doğum Korkusu Ölçeği (DKÖ) ile toplanmıştır. Veriler SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan gebelerin sosysodemografik, obstetrik ve sosyal medya kullanım dağılımını belirlemede yüzde ve frekans, anlamlılık analizlerinde t ve Anova Testi, değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the relationship between the level of social media addiction during pregnancy and pregnancy stress and fear of childbirth. The sample of the study consisted of 384 pregnant women who had applied to the outpatient clinic of the Sivas Numune Hospital Gynecology and Obstetrics Department. The data were gathered through the use of three instruments: the Social Media Addiction Scale (SMAS), the Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS), and the Fear of Birth Scale (FOBS). Data were analyzed with SPSS 23.0 program. The distribution of sociodemographic, obstetric, and social media use among pregnant women participating in the study was determined through the application of percentage and frequency analysis. The significance of these findings was evaluated through the use of t and ANOVA tests. Correlation analysis was employed to ascertain the relationship between variables. The significance level was set at p < 0.05.