Hemodiyaliz hastalarında hastalığa uyum, konfor ve spiritüel iyilik arasındaki ilişki
The relationship between adaptation to disease, comfort and spiritual well-being in hemodialysis patients
  1. Tez No: 900126
  2. Yazar: AYŞE NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZKAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma; hemodiyaliz tedavisi uygulanan bireylerde hastalığa uyum, konfor ve spiritüel iyilik düzeylerini incelemek ve üç değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve analitik çalışma niteliğindeki araştırma, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sivas Numune Hastanesi ve Medicana Sivas Hastanesi hemodiyaliz ünitelerinde tedavi görmekte olan ve çalışma kriterlerini karşılayan, 180 hasta üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul onayı, ilgili kurumlardan yazılı izinler ve katılımcılardan sözlü ve yazılı onam alınmıştır. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Son Dönem Böbrek Yetmezliği Uyum Ölçeği, Hemodiyaliz Konfor Ölçeği (HDKÖ) ve Spiritüel İyi Oluş Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS 22.0 (Statistical Package Programme for the Social Science) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde One-Way ANOVA testi, Post Hoc testi, Pearson korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca ölçek ortalamalarının normal dağılıma uygunluğunda Kolmogorov-Smirnov Z testi, normal dağılıma uygun verilerde t testi, normal dağılıma uymayan verilerde Mann-Whitney U (MWU) testi kullanılmıştır. Uygulama aşamasında yapılacak tüm analizlerde güven seviyesi %95 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the levels of adaptation to the disease, comfort and spiritual well-being in individuals undergoing hemodialysis treatment and to determine the relationship between three variables. The descriptive and analytical study was conducted on 180 patients who were receiving treatment in the hemodialysis units of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital, Sivas Numune Hospital and Medicana Sivas Hospital and who met the study criteria. Before starting the research, ethics committee approval, written permissions from relevant institutions and verbal and written consent from the participants were obtained. The data of the study were collected using the Introductory Information Form, End-Stage Renal Failure Adjustment Scale, Hemodialysis Comfort Scale (HSCS) and Spiritual Well-Being Scale. Data analysis was performed using the SPSS 22.0 (Statistical Package Program for the Social Science) package program. One-Way ANOVA test, Post Hoc test, Pearson correlation analysis and linear regression analysis were applied to evaluate the data. In addition, Kolmogorov-Smirnov Z test was used to check the normal distribution of the scale means, t-test for data with normal distribution, and Mann-Whitney U (MWU) test for data not with normal distribution. The confidence level was determined as 95% in all analyses to be conducted during the application phase.