Ergenlerde nomofobi ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between nomophobia and healthy lifestyle behaviors in adolescents
- Tez No: 900125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, ergenlerde nomofobi ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma, 1 Ekim 2023 – 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Sivas merkezde yer alan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 7 lisede öğrenim gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 465 ergen ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, 9-18 Yaş Nomofobi Ölçeği ve Adolesan Yaşam Biçimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 24.0 programında tanımlayıcı istatistiksel ölçümler, Independent Sample t testi, One Way Anova, Mann-Withney U, Kruskal-Wallis testi, Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan ergenlerin yaş ortalaması 15,76±1.04, %50,1'i kız ve %29'u 11. sınıftadır. Ergenlerin 9-18 Yaş Nomofobi Ölçeği puan ortalaması 69,97±23,93 iken, Adolesan Yaşam Biçimi Ölçeği puan ortalaması 103,33±13,61'dir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the relationship between nomophobia and healthy lifestyle behaviors in adolescents. The study was conducted between October 1, 2023 and May 31, 2024 with 465 adolescents studying in 7 high schools affiliated with the Provincial Directorate of National Education in Sivas city center and who agreed to participate in the study. The data of the study were collected using the Descriptive Information Form, Nomophobia Scale for the 9-18 and Adolescent Lifestyle Profile. Ethics committee approval and institutional permission were obtained for the study. The data of the study were evaluated by using descriptive statistical measurements, Independent Sample t test, One Way Anova, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis test, Pearson Correlation Analysis in SPSS 24.0 program. The average age of the adolescents participating in the study was 15.76±1.04, 50.1% were girls, 29% were 11. in the class. While the average score of the adolescents on the Nomophobia Scale for the 9-18 was 69.97±23.93, the average score on the Adolescent Lifestyle Profile was 103.33±13.61.