Siyasal iletişim ve sosyal medya: Polıtaınment kavramı bağlamında siyasi aktörlerin TikTok kullanımı üzerine bir analiz
Political communication and social media: An analysis on TikTok use by political actors in the context of the concept of politainment
- Tez No: 900199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İletişim pratiklerini değiştirerek yeni bir boyut kazandıran sosyal medya platformları dinamik yapısını korumakta; her geçen gün yeni iletişim kanallarını ortaya çıkarmaktadır. Sunduğu kolaylıklar sebebi ile toplum tarafından uyumla karşılanan bu değişim; siyasal iletişim pratiklerine de etki ederek sosyal medya platformlarını siyasal iletişimin odağı haline getirmiştir. Günümüz seçim kampanyalarında siyasi aktör ve partiler seçim kampanyalarını konvansiyonel medyadan daha çok sosyal medya merkezli olarak yürütmeye başlamıştır. Sosyal medya platformlarının çeşitliliği ve buna bağlı olarak değişen kullanım gereklilikleri ise her platforma uygun siyasal iletişim çalışmaları yürütülmesini gerekli kılmıştır. Son günlerin en popüler sosyal medya platformu olan TikTok platformu bilhassa genç seçmen oylarının önem kazandığı günümüzde siyasi aktör ve partilerin çalışmalarının yoğunlaştığı bir kampanya sahası haline gelmiştir. TikTok platformunun kendine has özelliklerinin ortaya çıkarmış olduğu“kitle kültürü”seçim kampanyalarına etki ederek, bu doğrultuda içerikler üretilmesine sebep olmuştur. TikTok platformunda“sosyal medya akımları”çerçevesinde eğlenceli olarak ifade edilebilecek içeriklerin yer alması ve oldukça interaktif sonuçlar vermesi, siyasi aktör ve partilerin“politainment”kavramı bağlamında“eğlenceli”içeriklerle seçmene seslenmesini neredeyse zorunlu kılmıştır. Buradan hareketle çalışmada Türkiye'de 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları olan ve TikTok platformunda aktif çalışmalar yürüten Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum'un“politainment”kavramına yönelik yaklaşımları ortaya konmuştur. Günden güne önem kazanan“politainment”kavramını ve TikTok platformunu; adayların kampanyalarında ne sıklıkla tercih ettiği, TikTok platformuna uygun içerikler üretilip üretilmediği, hangi temalar çerçevesinde seçmene seslenildiği açıklanmaya çalışılmıştır. TikTok platformunun“politainment”kavramı bağlamındaki önemi ve adayların platformu kullanım pratiklerindeki farklılıklar çalışma bulgularına yansırken, Ekrem İmamoğlu'nun TikTok'ta“politainment”kavramını Murat Kurum'a göre çok daha interaktif bir şekilde kullandığı görülmekle birlikte daha bilinçli bir TikTok kullanımı gerçekleştirdiği araştırma bulgularına saptanmıştır. Ancak her iki adayın da platformun gerekliliklerini yeteri kadar yerine getiremedikleri ve inovatif olarak değerlendirilebilecek bir çalışma gerçekleştiremedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media platforms, which have changed communication practices and added a new dimension, maintain their dynamic structure; they reveal new communication channels every passing day. This change, which is welcomed by the society due to the conveniences it offers, has also affected political communication practices and made social media platforms the focus of political communication. In today's election campaigns, political actors and parties have started to conduct their election campaigns more social media-centered than conventional media. The diversity of social media platforms and the changing usage requirements accordingly have made it necessary to carry out political communication studies suitable for each platform. The TikTok platform, which is the most popular social media platform of recent days, has become a campaign area where political actors and parties concentrate their efforts, especially today, when young voters' votes have gained importance. The“mass culture”that the TikTok platform's unique features have revealed has affected election campaigns and caused content to be produced in this direction. The fact that the TikTok platform includes content that can be described as entertaining within the framework of“social media trends”and that it yields highly interactive results has almost made it mandatory for political actors and parties to appeal to voters with“entertaining”content within the context of the concept of“politainment”. Based on this, the study has revealed the approaches of Ekrem İmamoğlu and Murat Kurum, who are candidates for Istanbul Metropolitan Municipality Mayor in the March 31, 2024 Local Elections in Turkey and who are actively working on the TikTok platform, to the concept of“politainment”. It has been attempted to explain the concept of“politainment”, which is gaining importance day by day, and the TikTok platform; how often candidates prefer it in their campaigns, whether content suitable for the TikTok platform is produced, and within which themes voters are addressed. While the importance of the TikTok platform in the context of the concept of“politainment”and the differences in the candidates' platform usage practices are reflected in the study findings, it was determined that Ekrem İmamoğlu used the concept of“politainment”on TikTok in a much more interactive way than Murat Kurum, and that he used TikTok more consciously. However, it was seen that both candidates could not sufficiently fulfill the requirements of the platform and could not carry out a study that could be considered innovative.