Şerhu'r-Risâleti'l-Vad'iyye adlı eserin tahkik ve tahlili
Research and analysis of his work named Şerhu'r-Risaleti'l-Vad'iyye
  1. Tez No: 900200
  2. Yazar: MUHAMMED SAMİ ELHAŞİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHSUM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Adududdin el-Îci, gramer ve kelam ilimler başta olmak üzere birçok ilim alanında muhtelif eserleri kaleme almıştır. Kelimelerin doğru bir şekilde anlaşılması ve kullanması, kelimenin vad'ını bilmekten geçmektedir. Îcî'den önce müstakil olarak ele alınmayan vad' ilmi, Îcî tarafından ilk defa müstakil olarak ele alınmıştır. Ayrıca Îcî'den önceki âlimler, ismi işaret, dâmîr, mevsûl ve harfın vad'larını açıklarken mevdu' lehlerin külli ('âm) olduğunu zikretmişlerdir. Îcî ise bu görüşü benimsememiş ve kendisinden önceki âlimlere itirazda bulunmuş ve konuyla ilgli görüşünü ortaya koymak üzere er-Risaletü'l-Vad'iyye eserini telif etmiştir. İsâmüddin el-İsferâyînî söz konusu metni açıklamak amacıyla bir şerh yazmıştır. İsferâyînî bu şerhinde, kendisinden önce yazılan şerhlerden çokça nakilde bulunmuştur. Şerhlerde yer alan bazı yorumlara itiraz etmiş ve itirazlarının sebebini açıklamıştır. Bazen metinde yer alan ifadeleri mana ve gramer olarak açıklarken birden fazla ihtimale yer vermiş ve ara sıra tercih ettiği ihtimali gerekçesiyle birlikte belirtmiştir. Bu çalışmada, söz konusu şerhin tahkiki yapılmıştır. Araştırmalar neticesinde bu şerhe dair üç mahtut nüshaya ulaşılmıştır. Nushaalar arasındaki farklılıklar dipnotta belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adududdin al-Îcî authored various works spanning disciplines such as grammar and theology. Understanding and correctly using words hinges upon knowing their vad'. The concept of vad', not independently treated before Îcî, was first systematically addressed by him. Prior scholars, when explaining the vad' of words like ism, pronouns, articles, and letters, often stated that their references (mevdu'uleh) were universal ('âm). Îcî, however, diverged from this view and articulated his contrary stance in his work,“er-Risaletü'l-Vad'iyye”. Isâmuddin al-Isferâyînî subsequently wrote a commentary to elucidate this text. In his commentary, he extensively referenced previous interpretations, rejecting those he deemed unsatisfactory and providing reasons for his refusals. While elucidating certain textual expressions in terms of meaning and grammar, he offered multiple possibilities and occasionally expressed his preferred interpretation. This study involved a critical examination of his commentary, which was found in three different manuscript copies. Discrepancies among the manuscripts are noted in the footnotes.