Laboratuvarımızda hazırladığımız ELISA kiti ile akciğer tüberkülozunun serolojik tanısı
The serological diagnosis of pulmonary tuberculosis with ELISA kit which is produced in our laboratory
  1. Tez No: 90026
  2. Yazar: ZEYNEP SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER POYRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Chest Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Son yıllarda gittikçe önem kazanan, güvenilir, basit, hızlı ve tekrarlanabilir tanı yöntemlerinden olan ELISA tekniğinin tüberkülozun serolojik tanısında ne oranda etkili olabileceğini kendi laboratuvar koşullarımızda hazırladığımız kit ile, çeşitli gruplar üzerinde deneyerek saptamayı amaçladık. Çalışmada deney grubu olarak Ankara Atatürk Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları Hastanesi' nde klinik ve laboratuvar olarak kesin akciğer tüberkülozu tanısı konmuş aktif ve kronik 99 hastadan elde edilen serum örnekleri kullanıldı. Bunların 30'u tüberküloz tanısı almış henüz tedaviye başlanmamış hastalardan, 31'i iki aydır tedavi edilmekte olan hastalardan, 3 8 'i de kronik hastalardan oluşmakta idi. Kontrol olarak PPD (-) ve PPD (+) olan 30'ar kişilik iki grup deneye alınmıştır. Hasta ve kontrol gruplarının IgG düzeylerinin ortalama absorban değerleri arasında anlamlı fark tespit edildi. MSAA antijeni ve BSA blok çözeltisi kullanıldığmda ELISA testinin duyarlılığı % 96.0, seçiciliği ise % 93.3 olarak saptandı. Yalancı pozitiflik oram % 6.7, yalancı negatiftik oram ise % 4.0 olarak bulundu. MSAA antijeni ve Jelatin blok çözeltisi kullanıldığmda ELİSA testinin duyarlılığı (% 87.0) ve seçiciliği (% 81.0) olarak tespit edildi. Yalana pozitiflik oranı % 13.0, yalancı negatiflik oranı ise % 19.0 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SEROLOGICAL DIAGNOSIS OF PULMONARY TUBERCULOSIS WITH ELISA KIT WHICH IS PRODUCED IN OUR LABORATORY In the recent years, ELISA has become an important tecnique since it is a rapid, simple, reliable and reproducible method. The aim of the present study was to detect the efficiency of ELISA in the diagnosis of tuberculosis and we used the kit which was produced in our laboratory. We used the sera of 99 pulmoner tuberculosis patients. From these patients 30 had no therapy yet, 3 1 were taken under therapy for two months and the rest were the chronic pulmoner tuberculosis cases. We had two control group as PPD(+) and PPD(-) with 30 volunteer participants in each group. There was significant difference between mean absorbans values of IgG levels of the patient and control groups. The sensitivity and specificity of ELISA test using BSA block solution were found as 96.0 % and 93.3 % respectively. The rate of false (+) was 6.7 % and the rate of false (-) was 4.0 %. The sensitivity and specificity of ELISA test using Jelatin block solution were found as 96.0 % and 93.3 % respectively. The rate of false (+) was 13.0 % and the rate of false (-) was 19.0 %.