Kütahya Altıntaş yöresindeki mermer ocağı artıklarından agrega üretimi ve ocakların rehabilitasyonu
Aggregate production from marble quarry waste in Kütahya Altıntaş region and rehabilitation of quarries
  1. Tez No: 900274
  2. Yazar: SERAP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında Kütahya Altıntaş yöresinde seçilen bir Mermer ocağının mermer üretim aşamaları incelenmiş ve mermer artıklarından agrega üretimi değerlendirilmiştir. Öncelikle mermer ocağının üretim aşamasında ve sonrasında kalan artık malzeme miktarı gözlemlenmiştir. Daha sonra mermer artıklarından üretilen agregaların mühendislik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, mermer ocağındaki faaliyetler sona erdikten sonra, ocağın eski haline getirilmesi amacıyla malzeme alımının ardından arazi düzenleme ve rehabilitasyon çalışmaları yapılması planı konusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bununla ilgili mermer maden artıklarının geri kazanımı, yeniden kullanımı veya farklı bir sektörde hammadde olarak kullanılması ve çevresel etkilerine dair bilgiler toplanarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak mermer artıklarının da farklı sektörlerde hammadde olarak kullanılabileceği görülmüştür. Mermer ocağının rehabilitasyonu için ise gerekli tüm planlamalar yapılmış ve ocak faaliyetleri tamamlandığında rehabilitasyon işlemlerine başlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the marble production stages of a selected marble quarry in the Kütahya Altıntaş region were examined and the production of aggregate from marble waste was evaluated. First of all, the amount of waste material remaining during and after the production phase of the marble quarry was observed. Then, the engineering properties of the aggregates produced from marble waste were determined. In addition, after the activities in the marble quarry are completed, evaluations were made about the plan to carry out land arrangement and rehabilitation works after purchasing materials in order to restore the quarry. Information on the recovery, reuse or use as raw material in a different sector of marble mining waste and its environmental impacts were collected and evaluated. As a result, it has been seen that marble waste can be used as raw material in different sectors. All necessary planning has been made for the rehabilitation of the marble quarry and it has been concluded that rehabilitation operations should begin when the quarry activities are completed.