Telekomünikasyon ağlarında orkestrasyon sistemlerinde temel bir inceleme ve bir kullanım durumu senaryosu
A basic review of orchestration systems in telecommunication networks and a use case scenario
- Tez No: 900361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, telekomünikasyon sistemlerinin yönetimi ve otomasyonu için kaynak yönetimi, hizmet sağlama ve ölçeklenebilirlik gibi kritik zorluklara yönelik bir çerçeve geliştirmektir. Çalışma, Yazılım Tanımlı Ağ (SDN), Ağ Fonksiyonu Sanallaştırma (NFV) ve Yapay Zekâ/Makine Öğrenimi (AI/ML) gibi teknolojilerle ağların verimliliğini, çevikliğini ve güvenilirliğini artırmayı hedeflemektedir. Nihai hedef, kaynak kullanımını optimize ederken yenilikçi hizmetlerin sorunsuz sunulması ve operasyonel maliyetlerin azaltılmasıdır. Çerçeve, ağ yönetimi ve işletiminde teknolojik ilerlemeler sunarak, ağ operatörleri ve hizmet sağlayıcılar için yeni nesil ağlara yönelik pratik çözümler sağlamayı amaçlamaktadır. Literatür taraması, NFV, SDN ve ağ otomasyonundaki son gelişmeleri ve karşılaşılan zorlukları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a framework addressing critical challenges such as resource management, service delivery, and scalability for the management and automation of telecommunication systems. The study seeks to enhance the efficiency, agility, and reliability of networks using technologies like Software-Defined Networking (SDN), Network Function Virtualization (NFV), and Artificial Intelligence/Machine Learning (AI/ML). The ultimate goal is to optimize resource utilization while ensuring the seamless delivery of innovative services and reducing operational costs. The framework aims to provide technological advancements in network management and operations, offering practical solutions for network operators and service providers in building next-generation networks. The literature review examines recent developments and challenges in NFV, SDN, and network automation.