5G technology implementation on process performance in production
  1. Tez No: 796077
  2. Yazar: WASEEM KHALEEL JALIL ALADEEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
5G teknolojisinin imalat sanayi üzerinde önemli bir mali etkisi olması beklenmektedir. Bazı tahminlere göre, imalatın GSYİH içindeki payı 2030 yılına kadar 740 milyar dolara yükselebilir. Hızlı veri aktarım hızları, düşük gecikme süresi ve birçok cihazı çalıştırma kapasitesi nedeniyle 5G'nin ağa bağlı üretim sistemlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi bekleniyor. aynı anda küçük radyo hücrelerinde. 5G, mevcut dijital geçişi önemli ölçüde hızlandırma potansiyeline sahiptir. Bu beklenen büyüme oranlarına rağmen, 5G teknolojisini bir üretim ortamında kullanmanın faydalarını ölçmek artık zor. Şirketlerin yüzde kırkı, 5G'nin kendi operasyonları için finansal faydalarını ölçmenin zorluğunun, teknolojiyi benimserken karşılaştıkları en büyük zorluk olduğunu bildiriyor. Üretim sürecini iyileştirme potansiyeli ve parasal değeri, karar vericilere yatırım kararlarını dayandıracakları güçlü bir temel sunmak için değerlendirilmelidir. Bu makale, üretimde 5G teknolojisinin ticari potansiyelini ve süreç verimliliğini artırmaya yönelik uygulamasını değerlendirmek için bir çerçeve sağlamakta ve yol boyunca göze çarpan özelliklerini özetlemektedir. Beşinci nesil (5G) mobil ağlar, kablosuz iletişimin en ileri noktasıdır. Bu tez, mobil iletişim sistemlerindeki son gelişmelerin bir incelemesini sunmaktadır. Yeni nesil mobil ağların uygulanması, her aşamada bir takım zorluklarla karşılandı. Beşinci nesil (5G) mobil ağlar, ultra hızlı interneti herkesin her yerde kullanabilmesini sağlar. 5G, bireyleri birbirine bağlama ve sistemleri, cihazları ve cansız şeyleri otomatikleştirme yeteneği nedeniyle devrim niteliğindedir. 5G mobil teknolojisinin değişen hızları ve yetenekleri sayesinde, hem kullanıcılar hem de işletmeler yeni etkileşim fırsatlarından yararlanacak. Şirketlerin 5G ağlarının potansiyelini kavraması çok önemlidir. 5G kablosuz hücresel teknolojisinin en iyi bilinen uygulamalarından biri, operatörlerin ve iletişim hizmeti sağlayıcılarının (CSP'ler) esnek ve özel mantıksal ağlar oluşturmasına olanak tanıyan ağ dilimlemedir (NS). Bununla birlikte, 5G ağ tasarımının gerçek değeri, NS uygulanana kadar gerçekleştirilemeyebilir. Hiçbir şirketin aynı ihtiyaçlara sahip olmadığı bir çağda, telekomünikasyon şirketlerinin altyapılarından en iyi şekilde yararlanma kapasitesi her zamankinden daha önemli. Bu amaca, her müşteri için benzersiz ağ seçenekleri sağlayarak ulaşılır. NS'nin ekonomik potansiyeli ile birlikte, bu tez bir dilimleme otomasyonu ve orkestrasyon çerçevesine duyulan ihtiyacı tartışmaktadır. NS kod akışının sofistike işlevsel uygulaması ve mevcut NS projesinin hedefleri tartışılacaktır. Makine öğrenimi ve yapay zeka (AI) ile ilgili etkinlikleriyle birlikte önemli standart geliştirme kuruluşları ve endüstri forumları dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is expected that 5G technology would have a substantial monetary impact on the manufacturing industry. According to certain projections, manufacturing's share of GDP might rise to $740 billion by 2030. It is expected that 5G would be able to meet the needs of networked production systems because to its fast data transfer rates, low latency, and capacity to run many devices concurrently in small radio cells. 5G has the potential to significantly accelerate the current digital transition. Despite these expected growth rates, quantifying the benefits of using 5G technology in a production setting is now challenging. Forty percent of companies report that the difficulty of gauging the financial benefits of 5G for their specific operations is the biggest challenge they face when adopting the technology. The potential for manufacturing process improvement and its monetary worth must be appraised to offer a strong basis for decision-makers to base their investment decisions on. This article provides a framework for evaluating the commercial potential of 5G technology in manufacturing and its application to improving process efficiency, outlining its salient features along the way. Fifth-generation (5G) mobile networks are the cutting edge of wireless communication. This dissertation presents an examination of recent developments in mobile communication systems. The implementation of next-generation mobile networks was met with a number of challenges at each stage. The fifth generation (5G) of mobile networks makes ultra-fast internet available to everyone, everywhere. 5G is revolutionary because of its ability to link individuals and automate systems, appliances, and inanimate things. With 5G mobile technology's varying speeds and capabilities, users and businesses alike will benefit from new opportunities for interaction. It's crucial for companies to grasp the potential of 5G networks. One of the most well-known applications of 5G wireless cellular technology is network slicing (NS), which allows operators and communication service providers (CSPs) to build flexible and specialised logical networks. The true value of 5G network design may not be realised, however, until NS is implemented. In an era when no two companies have the same needs, telcos' capacity to make the most of their infrastructure is more important than ever. That goal is met by providing unique networking options for each client. Along with NS's economic potential, this thesis discusses the need for a slicing automation and orchestration framework. The sophisticated functional implementation of the NS code flow, as well as the goals of the present NS project, will be discussed. Important standards development organisations and industry forums are included, along with their respective activities in relation to machine learning and artificial intelligence (AI).