Doku rejenerasyonunda kullanılmak üzere çinko katkılı biyoaktif cam ve doğal polimerler içeren iki tabakalı membranların elektroeğirme yöntemiyle üretimi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of double layered membranes containing zinc doped bioactive glass and natural polymers for tissue regeneration by electrospinning
  1. Tez No: 900403
  2. Yazar: DİLAN ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YÜCEL, DOÇ. DR. YEŞİM MÜGE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dişi saran dokularda meydana gelen hastalık, travma, kaza vb. durumlarda diş kemiğinde ve diş etinde meydana gelen hasarların onarılmasını sırasında dental membranlar kullanılabilmektedir. Dental membranlar; kemik oluşumunda yer almayan hücrelerin, kemik dokunun hasarı sonucu oluşan boşluğu istilasına karşı biyolojik ve mekanik bir bariyer görevi görürler ve göç hızı nispeten yavaş olan kemik oluşturan hücrelerin kusurlu bölgelere göçüne izin verirler. Doğal veya sentetik polimerler ve farklı inorganik aktif bileşiklerle kombine edilerek polimerik çözeltiler hazırlanıp, elektroeğirme tekniği kullanılarak, nano boyutlarda fiberlerden oluşan membranlar elde edilebilmektedir. Bu sayede kemik ve bağ doku rejenerasyonu yönlendirilerek, dokularda daha hızlı iyileşme sağlanabilmektedir. Bu tez kapsamında kapsamında, doğal polimer olan kolajen ve kitosan kullanılacaktır. Ayrıca membranların yönlendirilmiş doku rejenerasyonunu sağlayabilmesi adına sol-jel yöntemi ile biyoaktif camlar hazırlanacak ve üretim esnasında polimerik çözeltilerin içlerine farklı oranlarda eklenerek, membranlar elektro eğirilecektir. Üretilen membranlar; mekanik özellik, fizikokimyasal özellik, biyouyumluluk, in vitro hücre canlılığı, antibakteriyel aktivitelerinin düzeyi açısından değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Dental membranes can be used during the repair of damages and the disease that occurs in tissues surrounding the teeth, such as trauma, accidents, etc., occurring in the tooth bone and gum. Dental membranes act as a biological and mechanical barrier against the invasion of cells not involved in bone formation into the voids formed as a result of damage to bone tissue, allowing the migration of bone-forming cells with relatively slow migration rates to defective areas. Polymeric solutions can be prepared by combining natural or synthetic polymers with different inorganic active compounds, and membranes consisting of nano-sized fibers can be obtained using the electrospinning technique. This allows for the guidance of bone and connective tissue regeneration, thus promoting faster tissue healing. In this thesis, collagen and chitosan, natural polymers, will be used. Additionally, to enable the directed tissue regeneration of the membranes, bioactive glasses will be prepared using the micro emulsion assisted sol-gel method, and during production, different proportions of polymer solutions will be added to them, and the membranes will be electrospun. The produced membranes will be evaluated in terms of mechanical properties, physicochemical properties, biocompatibility, in vitro cell viability, and level of antibacterial activities.