Periodontal doku yenilenmesinde kullanılmak üzere antibakteriyel biyobozunur polimerik filmlerin hazırlanması
Preparetion of antibacterial biodegredable polymeric films for using peryondontal tissue regeneration
  1. Tez No: 409098
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL AHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE TUZLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çeşitli sebepler sonucunda ortaya çıkan periodontal hastalıklar, insan hayatını olumsuz önde etkileyen ve sadece diş ile kalmayıp vücudun farklı sistemlerinide etkileyen bir durumdur. Bu hastalıkların boyut ve çeşidine bağlı olarak estetiği düzeltmek, diş eti iltihabı sonucu ortaya çıkan enfeksiyonu durdurmak, patolojik cebi ortadan kaldırmak, yıkıma uğrayan dokuları restore etmek, yumuşak doku ve kemik kaybını önlemek ve mobiliteyi azaltmak periodontal tedavinin temel amacıdır. Bu amaç için geliştirilmiş Yönlendirilmiş Doku Rejenerasyonuda hastalıklar sonucu hasara uğramış dişeti, periodontal ligament, sement ve alveol kemik gibi dokuların onarımında kullanılmaktadır. Biyobozunur ve biyobozunur olmayan membranlar sayesinde gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi günümüzde etkin olarak uygulanmaktadır. İkincil bir cerrahi işlem gerektiren ve iyileşme sürecini olumsuz etkileyen biyobozunur olmayan membranlar yerine aynı veya daha üstün özelliklere sahip ve aynı zamanda da vücut içerisinde belli bir süre sonra yıkıma uğrayarak kaybolacak biyobozunur membranların kullanımı hem hasta sağlığı açısından hemde maddi yönden daha avantajlı bir konumdadır. Gelişen teknoloji ve ilerleyen bilim sayesinde vücut için en uygun, tedaviye en olumlu cevabı verecek membranların geliştirilmesi ise hala devam etmektedir. Bu tez çalışmasında da yönlendirilmiş doku rejenerasyonunda kullanılmak üzere antibakteriyel özelliğe sahip biyobozunur filmler ucuz ve kolay bir yöntem olan çözücü döküm yöntemi kullanılarak hazırlandı. Çeşitli yüzdelerde polilaktik asit (PLLA) ve polikaprolakton (PCL) kullanılarak kontrol gurubu filmler ve aynı yüzdelere sahip polimer karışımlarına propolis ilave edilerek antibakteriyel grubu filmler hazırlandı. Daha sonra bu iki film grubuna çeşitli testler ve analizler uygulanarak mekanik, ısıl, yapısal, antibakteriyel ve bozunma özellikleri teker teker incelendi. Farklı polimer yüzdelerine sahip filmlerin mekanik özelliklerini öğrenmek amacıyla çekme testine yapıldı ve ağız içinde ısırma ve çiğneme sebebiyle doğabilecek kuvvetlere karşı ne kadar dayanıklı olduğu incelendi. Yapay bir in-vitro ortam hazırlanarak vücut içinde olabilecek yaklaşık bozunma süreleri belirlendi. Antibakteriyel test sonucunda antibakteriyel özellik kanıtlandı. Yüzey morfolosinin nasıl olduğunu belirlemek amacıyla elektron taramalı mikroskop (SEM) yardımıyla yüzey görüntüleri incelendi. Polimerik filmlerin tüm bu testler sonucunda belirlenen özelliklerine propolisin katkısı gözlemlendi. Test ve analizler sonucu iki grup arasındaki olumlu olumsuz değişimler yorumlandı.
Özet (Çeviri)
A variety of reasons, the periodontal disease as a result, adversely affecting human life ahead and is a condition that affects the body in different systems that not only the teeth. Depending on the size and types of this disease to correct the aesthetic, to stop the infection resulting from inflammation of the gums, to eliminate pathological pockets, to restore destroyed by the tissue is soft tissue and to prevent bone loss and reduce the mobility main objective of periodontal therapy. The guided tissue regeneration has been developed to repair damaged gums, periodontal ligament, cementum and alveolar bone. This treatment method performed as active today through Biodegradable and non-biodegradable membranes, are applied. Instead of non-biodegradable membranes which require a secondary surgical procedure and negatively affects the healing process, biodegradable membranes are used. The use of biodegradable material is more advantageous both financially and in terms of patient health. Through the developing technology and science progresses the development of membranes to give the most positive response to treatment is still continuing. In this thesis prepared biodegradable antibacterial membranes for used in guided tissue regeneration were prepared using the solvent casting method which is cheap and easy method. With various percentages of Polylactic acid (PLLA) and polycaprolactone (PCL) films for using a control group and added propolis to the polymer mixture to antibacterial group were prepared by the same percentage. Then, by applying various tests and analysis to these two films of mechanical, thermal, structural, antibacterial and decay properties were examined individually. Has been viewed as different polymer tensile tests were performed on the mechanical properties of the films have to learn, and so against the forces arising due to biting and chewing in the mouth and how durable. Preparing an artificial vitro may be determined in the body about decay times. In the antibacterial test results proved antibacterial. Surface scanning electron microscope to determine how the morpholo (SEM) surface was studied with the help of images. Propolis on the characteristics identified in the results of all these tests was observed contribution of polymeric films. Testing and analysis was interpreted as a result of positive and negative changes between the two groups.