Psikolojik sağlamlığın psikolojik iyi oluşa etkisinde duygusal zeka ve öz yeterlilik inancının aracılık rolü
The mediating role of emotional intelligence and self-efficacy belief in the effect of psychological resilience on psychological well-being
- Tez No: 900464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN KÜNYE POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, psikolojik dayanıklılığın bireylerin psikolojik iyi oluşları üzerindeki etkisini araştırma ve aynı zamanda duygusal zeka ve öz-yeterlik inancının bu ilişki üzerindeki aracı etkilerini belirlemeye yöneliktir. Araştırma verileri Ankara'da bulunan bir vakıf üniversitesinin lisans öğrencilerinden anket formları aracılığıyla toplanmıştır. 177 katılımcıdan anketler aracığılıyla toplanan veriler; güvenilirlik analizi, t-testi, anova testi, korelasyon analizi, hiyerarşik regresyon analizi aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre psikolojik sağlamlığın psikolojik iyi oluş üzerinde etkili olduğu ve psikolojik sağlamlık ile psikolojik iyi oluş ilişkisinde duygusal zeka ve öz yeterliliğin aracı role sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of psychological resilience on individuals' psychological well-being and also to determine the mediating effects of emotional intelligence and self-efficacy beliefs on this relationship. Research data were collected from undergraduate students of a foundation university in Ankara through questionnaire forms. Data collected from 177 participants through questionnaires were evaluated through reliability analysis, t-test, anova test, correlation analysis, hierarchical regression analysis. According to the findings of the study, it was determined that psychological resilience is effective on psychological well-being and emotional intelligence and self-efficacy have a mediating role in the relationship between psychological resilience and psychological well-being.