Lise öğrencilerinde problemli internet kullanımının aile yaşam doyumu ve öz düzenleyici özelliklere etkisi
The impact of problematic internet use among high school students on family life satisfaction and self-regulatory characteristics
  1. Tez No: 900474
  2. Yazar: ATAKAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GEDİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, lise öğrencilerinin problemli internet kullanımının aile yaşam doyumu ve öz düzenleyici öğrenme becerilerine etki eden faktörlerin incelenmesidir. Ayrıca bu araştırmada problemli internet kullanımının akademik başarıya, online oyuna, aile eğitim düzeyi ve ekonomisine, okul türlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Samsun ilinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında örgün lise eğitimine devam eden 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmaya 254'ü kız 215'i erkek olmak üzere toplamda 469 öğrenci katılım sağlamıştır. Bu araştırmada olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemi olan kolayda örnekleme kullanılmıştır. Dolayısıyla homojenliğin sağlanması amacı ile tüm lise türlerinden ve sınıflardan yeteri düzeye ulaşıncaya kadar veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Young'un internet bağımlılığı kısa testi, öz düzenleyici öğrenme becerileri ölçeği, aile yaşam doyumu ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, faktör analizi, Pearson korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, öz düzenleyici öğrenme özelliklerinin en önemli yordayıcısının problemli internet kullanımı olduğu görülmüştür. Lise öğrencilerinde problemli internet kullanımının düşük etki düzeyi dahilinde alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği görülmüştür. Yüksek internet bağımlılığı puanına sahip öğrencilerin akademik başarısının düşük olduğu görülmüştür. Ailelerin gelir düzeyi ile öz düzenleyicilik arasında, öz düzenleyicilik ile aile eğitim düzeyi arasında ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda yüksek internet bağımlılığına sahip öğrencilerin aile yaşam doyumu arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the factors influencing problematic internet use, family life satisfaction, and self-regulatory learning skills among high school students. Additionally, this research aims to investigate whether problematic internet use varies according to academic achievement, online gaming, family educational level and economic status, and school types. The study employed a correlational survey model. The study group consisted of 9th, 10th, 11th, and 12th-grade students attending regular high school education in the city of Samsun during the 2022-2023 academic year. A total of 469 students, 254 female and 215 male, participated in the study. A non-probability sampling method, namely convenience sampling, was used in this study. Therefore, to ensure homogeneity, data were collected from all types of high schools and grade levels until a sufficient sample size was reached. For data collection, Young's Internet Addiction Test-Short Form, the Self-Regulatory Learning Skills Scale, the Family Life Satisfaction Scale, and a Personal Information Form were used. In the analysis of the data, independent samples t-test, ANOVA, factor analysis, Pearson correlation analysis, and regression analysis were utilized. The results of the study revealed that the most significant predictor of self-regulatory learning characteristics is problematic internet use. It was found that problematic internet use among high school students varied depending on the use of alcohol and cigarettes, even at low levels of impact. Students with high internet addiction scores were found to have lower academic achievement. A relationship was found between family income level and self-regulation, as well as between self-regulation and family education level. Additionally, a negative relationship was found between family life satisfaction and students with high internet addiction.