Yenidoğanlarda anne sesiyle desteklenmiş maternal kalp sesinin, konfor ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of maternal heart sound supported by maternal voice on comfort and physiological parameters in newborns
- Tez No: 900488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu çalışma 34 hafta ve üzerindeki preterm ve term bebeklerde anne sesiyle desteklenmiş maternal kalp sesinin, konfor ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipte yapılan bu çalışma, 2023 Haziran–2024 Haziran tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 46 çalışma grubu, 46 kontrol grubu olmak üzere 92 anne-bebek çifti oluşturmuştur. Veriler,“Yenidoğan Bilgi Formu”,“Fizyolojik Parametreler Takip Formu”,“Prematüre Bebek Konfor Ölçeği”ve ''Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği'' ile toplanmıştır. Çalışma grubuna 13:00 ve 16:00 bakım saatleri arasında, 1(bir) saat aralıklarla annesinin kalp sesinin ardından bebeğine seslendiği konuşma kaydı 3 saat boyunca tekrarlayacak şekilde kesintisiz olarak dinletilmiştir. Grup ve zamana göre normal dağılıma uyan parametrelerin karşılaştırılmasında Genelleştirilmiş Lineer Modeller Yöntemi, normal dağılıma uymayan parametrelerin karşılaştırılmasında Robust İki Yönlü ANOVA kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma ve kontrol grupları cinsiyet, doğum şekli, gestasyonel hafta, doğum ağırlığı ve anne yaşı açısından istatistiksel açıdan benzer özelliktedir (p>0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of maternal heart sound supplemented with maternal voice on comfort and physiologic parameters in preterm and term infants aged 34 weeks and older. Material and Method: This randomized controlled experimental study was conducted in the Neonatal Intensive Care Unit of Gülhane Training and Research Hospital between June 2023 and June 2024. The study sample consisted of 92 mother-infant pairs, 46 in the study group and 46 in the control group. Data were collected with the“Newborn Information Form”,“Physiological Parameters Follow-up Form”,“Premature Infant Comfort Scale”and“Newborn Comfort Behavior Scale”. Between 13:00 and 16:00, at 1 (one) hour intervals, the speech recording of the mother calling her baby after the heartbeat was played to the study group continuously for 3 hours. Generalized Linear Models Method was used to compare the parameters that fit the normal distribution by group and time, and Robust Two-Way ANOVA was used to compare the parameters that do not fit the normal distribution. Results: The study and control groups were statistically similar in terms of gender, mode of delivery, gestational week, birth weight and maternal age (p>0.005).