Bilateral ve unilateral pliometrik squat egzersizleriyle oluşturulan postaktivasyon potansiyasyonunun yön değiştirme performansına etkileri
Effects of postactivation potentiation after an bilateral and unilateral plyometric squat exercises on change of direction performance
- Tez No: 900487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bilateral ve Unilateral Pliometrik Squat Egzersizleriyle Oluşturulan Postaktivasyon Potansiyasyonunun Yön Değiştirme Performansına Etkileri Bu çalışmanın amacı unilateral ve bilateral olarak gerçekleştirilecek pliometrik temelli squat egzersizleriyle oluşturulacak post aktivasyon potansiyasyon (PAP) protokollerinin yön değiştirme performansına olan etkilerini inceleyip karşılaştırmaktır. Çalışmaya; 2023-2024 sezonunda 1.Amatör Ligde mücadele eden 21 erkek futbolcu katıldı (Yaş: 19.33±1.89 Boy: 178.28±6.22, Vücut Kütlesi: 69.95±5.32). Araştırma kapsamında kullanılan T ve 505 (505sağ ve 505sol) çeviklik testleri; hem Unilateral Jump Squat (UJS) ve Bilateral Jump Squat (BJS) egzersizleriyle oluşturulan ön yükler uygulanarak hem de ön yük uygulanmadan alındı. UJS egzersizi 3 set x 5 tekrar ve setler arasında 30 saniye dinlenme verilerek; BJS egzersizi ise 3 set x 10 tekrar ve setler arasında 30 saniye dinlenme verilerek uygulandı. Ayrıca katılımcıların Reaktif Kuvvet İndeksi (RKİ) ve Bacak Sertliği (BS) ölçümleri için 5 sıçramadan oluşan myotest plyojump protokolü uygulandı. Çalışmadan elde edilen temel bulgular; i) UJS ve BJS egzersizleri ile gerçekleştirilen postaktivasyon potansiasyon etkisi, farklı koşu yönelimlerine ve daha uzun koşu mesafesine sahip T -testinde sırasıyla %2,1 ve %2,2 düzeyinde anlamlı bir artış sağlamakta (p0,05).
Özet (Çeviri)
Effects of Postactivation Potentiation After an Bilateral and Unilateral Plyometric Squat Exercises on Change of direction Performance The aim of this study is to examine and compare the effects of post-activation potentiation (PAP) protocols created with plyometric-based squat exercises performed unilaterally and bilaterally on change of direction performance. The study included 21 male football players (Age: 19.33±1.89, Height: 178.28±6.22 cm, Body Mass: 69.95±5.32 kg) competing in the 1st Amateur League during the 2023-2024 season. The agility tests used in the research, T and 505 (505-right and 505-left), were conducted both with pre-loading created by Unilateral Jump Squat (UJS) and Bilateral Jump Squat (BJS) exercises and without pre-loading. The UJS exercise was performed in 3 sets of 5 repetitions with 30 seconds of rest between sets, while the BJS exercise was performed in 3 sets of 10 repetitions with 30 seconds of rest between sets. Additionally, a myotest plyojump protocol consisting of 5 jumps was applied to measure the Reactive Strength Index (RSI) and Leg Stiffness (LS) of the participants. The main findings obtained from the study were: i) The post-activation potentiation effect created with UJS and BJS exercises resulted in a significant increase of 2.1% and 2.2%, respectively, in the T-test, which involves different running orientations and longer running distances (p0.05).