Deneysel hayvan modelinde oluşturulan mezenter iskemide vaspin düzeyinin yeri
The role of vaspin level in mesenteric ischaemia induced in experimental animal model
- Tez No: 900500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Akut mezenterik iskemi (AMİ), mortalite ve morbiditesi yüksek olan abdominal acillerden biridir ve erken tanı ile tedavi hayati öneme sahiptir. Deneysel hayvan modelinde oluşturulan AMİ'de, serum vaspin düzeyinin AMİ'nin erken tanısında potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu amaçla 60 adet Wistar-Albino dişi sıçan 6 eşit gruba ayrıldı. Grup 1, 3 ve 5 iskemi grubu olarak değerlendirildi. Grup 2, 4 ve 6 ise iskemi gruplarının kontrolü olarak planlandı. Grup 1 laparatomi sonrası Süperior mezenterik arter ligasyonu 30 dakikalık iskemi, Grup 2 laparatomi sonrası 30. dakika kontrol grubu, Grup 3 laparatomi sonrası Süperior mezenterik arter ligasyonu 2 saatlik iskemi, Grup 4 laparatomi sonrası 2. saat kontrol grubu, Grup 5 laparatomi sonrası Süperior mezenterik arter ligasyonu 6 saatlik iskemi, Grup 6 laparatomi sonrası 6. saat kontrol grubu olarak düzenlendi. Deneklerden kan ve iskemik incebarsak doku örnekleri alındı. Doku örneklerinden patolojik örnekleme ve kan serumundan Vaspin (ng/ml), TAS (Total antioksidant kapasite, μmol Trolox equiv. /L), TOS(Total oksidant kapasite, μmol H2O2 equiv./L), ALT (Alanin Aminotransferaz, U/L), AST (Aspartat Aminotrasferaz, U/L) ve bu biyokimyasal değerlerden TOS/TAS(OSI) oranı çalışıldı. Bulgular: Farklı parametrelerin iskemi ve kontrol grubunun ayrı ayrı 30. dakika, 2. saat ve 6. saat ölçümlerinin karşılaştırıldı. Buna göre 30. dakikada Vaspin (ng/ml) ölçümleri bakımından iskemi ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak fark görülmemektedir (p=0,436>0,05). İskemi ve kontrol grubunun 2. saat Vaspin (ng/ml) ölçümleri karşılaştırıldığında ortalama değer olarak yükseklik görülse de x istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemektedir (p=0,063>0,05). İskemi ve kontrol grubunun 6.saat Vaspin (ng/ml) ölçümleri karşılaştırıldığında ise iki grup arasında istatistiksel olarak fark görülmektedir (p=0,0010,05). 6.saatte ölçülen Vaspin (ng/ml) değeri ile 30. dakikada ölçülen Vaspin (ng/ml) değerleri arasında istatistiksel olarak fark görülmektedir (p2=0,0110,05). En yüksek Vaspin (ng/ml) değeri 6. saatte, en düşük ise 30. dakikada elde edilmiştir. İskemi grubundaki değişkenlerin gradelere göre karşılaştırılması yer almaktadır. Burada grade 2 değeri alan tek bir rat ölçümü olduğu için karşılaştırmalarda yer alamamıştır. O rat bu analizde göz ardı edilmiştir. Sadece geriye kalan 1,3,4 ve 5 gradeleri değişkenler bakımından karşılaştırılmıştır. Vaspin (ng/ml) değerleri bakımından gradeler arasında istatistiksel olarak fark görülmemektedir fakat ortalama değerler olarak artış görülmektedir. (P=0,18>0,05) Sonuç: Çalışmamızda, iskemi süresi ve nekrozun artışına bağlı olarak, vaspin düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Bu bulgular, vaspinin AMİ'nin erken tanısında potansiyel bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir. Ancak, çalışmamızın sınırlılıkları göz önünde bulundurulduğunda, daha geniş kapsamlı ve insan odaklı araştırmalarla bu sonuçların doğrulanması gerekmektedir. Deneysel hayvan modeli kullanılarak yapılan bu çalışma, AMİ tanısında biyobelirteçlerin önemini vurgulamakta ve gelecekteki araştırmalara yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute mesenteric ischemia (AMI) is a life-threatening abdominal emergency with high mortality and morbidity, where early diagnosis and treatment are crucial. In an experimental animal model of AMI, we aimed to evaluate the potential of serum vaspin levels as a biomarker for the early diagnosis of AMI. Materials and Methods: For this purpose, 60 Wistar-Albino female rats were divided into 6 equal groups. Groups 1, 3, and 5 were considered ischemia groups, while Groups 2, 4, and 6 served as control groups for the ischemia groups. Group 1 underwent superior mesenteric artery ligation for 30 minutes of ischemia following laparotomy, and Group 2 served as the 30-minute control group after laparotomy, Group 3 underwent superior mesenteric artery ligation for 2 hours of ischemia following laparotomy, and Group 4 served as the 2-hour control group after laparotomy, Group 5 underwent superior mesenteric artery ligation for 6 hours of ischemia following laparotomy, and Group 6 served as the 6-hour control group after laparotomy. Blood and ischemic small intestine tissue samples were collected from the subjects. Pathological sampling from tissue samples and biochemical analyses from blood serum were performed to measure Vaspin (ng/ml), TAS (Total Antioxidant Capacity, μmol Trolox equiv./L), TOS (Total Oxidant Capacity, μmol H2O2 equiv./L), ALT (Alanine Aminotransferase, U/L), AST (Aspartate Aminotransferase, U/L), and TOS/TAS (OSI) ratio. Results: The comparisons of different parameters between the ischemia and control groups at 30 minutes, 2 hours, and 6 hours are presented. Accordingly, there was no statistically significant difference in Vaspin (ng/ml) levels between the ischemia and control groups at 30 minutes (p=0,436>0.05). Although there was an xii observed increase in mean Vaspin (ng/ml) levels in the ischemia group at 2 hours compared to the control group, it was not statistically significant (p=0,063>0.05). A statistically significant difference in Vaspin (ng/ml) levels was found between the ischemia and control groups at 6 hours (p=0,0010.05). Conclusion: In our study, a statistically significant increase in vaspin levels was detected in association with the duration of ischemia and the increase in necrosis. These findings suggest that vaspin may be a potential biomarker for the early diagnosis of AMI. However, considering the limitations of our study, the results need to be confirmed by larger-scale, human-focused studies. This experimental animal model study highlights the importance of biomarkers in the diagnosis of AMI and guides future research.