Impact of ethical climate on turnover intention and employee performance: A case study in the southern technical university
Etik iklim ve çalışan performansının devre niyeti üzerindeki etkisi Güney Teknik Üniversitesi'nde bir örnek çalışma
  1. Tez No: 900501
  2. Yazar: ASEEL NADER MUSA AL-MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, etik iklim değişiminin niyeti ve çalışan performansını ne ölçüde etkilediğini inceledi; araştırmada Basra'daki Güney Teknik Üniversitesi kullanıldı. Bu çalışmanın amacı bir organizasyonun etik iklimi, işten ayrılma niyeti ve çalışan performansı arasındaki etkileşimi incelemektir. Çalışmada rastgele örnekleme yaklaşımı kullanılmış ve veri toplamak için Google Formlar aracılığıyla yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Hedef kitle Irak'taki Güney Teknik Üniversitesi'nden 175 çalışandan oluşuyordu. Veri analizi kullanıldı. Çalışma verilerini analiz etmek için kullanılan Spss, yanıt veren frekansları, normallik testi analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizinin tümü çalışmanın amacına uygundu. Sonuçlar, işten ayrılmayı azaltmaya yönelik stratejik bir yaklaşım olarak güçlü çalışan performansını geliştirmenin ve sürdürmenin önemini vurgulamaktadır. Eğitim, gelişim girişimleri ve destekleyici çalışma ortamları yoluyla çalışan performansını artırmaya yatırım yapan kuruluşların, işten ayrılma niyetlerinde bir düşüş gözlemlemesi bekleniyor. Bu nedenle, çalışan performansını artırmayı amaçlayan girişimlere öncelik verilmesi, işgücünün daha fazla istikrarını ve kuruluşlarda tutulmasını teşvik edebilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the extent to which ethical climate affects turnover intention and employee performance, the research used the University of Southern Technical in Basra. The objective of this study was to examine the interplay between an organization's ethical climate, turnover intention, and employee performance. The study utilized a random sampling approach and administered a structured questionnaire via Google Forms to gather data. The target population consisted of 175 employees from Southern Technical University in Iraq. The analysis of data was used. Spss to analyze study data, respondent frequencies, normality test analysis, reliability analysis, correlation analysis, and regression analysis were all in line with the study's goal. The results emphasize the importance of cultivating and sustaining strong employee performance as a strategic approach to reducing turnover. Organizations that invest in improving employee performance through training, development initiatives, and supportive work environments are expected to observe a decrease in turnover intentions. Thus, prioritizing initiatives aimed at enhancing employee performance can foster greater workforce stability and retention within organizations.