Çeyrek asır sonra kampüs florası: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bitki biyoçeşitliliği
Campus flora after a quarter of a century: Eskişehir Osmangazi University plant biodiversity
  1. Tez No: 900547
  2. Yazar: BUSE NUR KADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ATAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsü florasını belirlemek ve kayıt altına almak amacıyla yapılmıştır. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda toplanan bitki örneklerinin teşhisinde klasik flora çalışması yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bölgesinde 2022 ve 2023 yıllarının Mart ayından Kasım ayına kadar yapılan arazi çalışmaları sonucunda 60 familya, 204 cins ve 310 tür ve tür altı takson olduğu tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 14 tür Gymnopermae ve 296 tür ise Angiospermae'ye aittir. Teşhis edilen taksonların 26'sı İran - Turan, 17'si Avrupa - Sibirya, 15'i Akdeniz elementi ve 252 takson ise geniş yayılışlı ya da bölgesi bilinmeyen türlerdir. Araştırma alanında 8 takson endemiktir ve bölgenin endemizm oranı %2,58'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify and document the flora of Eskişehir Osmangazi University Meşelik Campus. Classical flora study methods has been used in identifying plant specimens collected during fieldwork. The results of fieldwork conducted from March to November in 2022 and 2023 revealed 60 families, 204 genera and 310 species and subspecific taxa in the research area. Among these taxa, 14 species belong to Gymnosperms, and 296 species belong to Angiosperms. Of the identified taxa, 26 are of Iran-Turan, 17 of Europe-Siberia, 15 of Mediterranean elements, and 252 taxa are widely distributed or species with unknown regions. 8 taxa in the research area are endemic, and the endemism rate for the region is 2.58%.