Ebeveynlerin çocuk ihmal ve istismar farkındalıklarına yönelik bir karma yöntem çalışması
A mixed method study on parents' awareness of child neglect and abuse
  1. Tez No: 900548
  2. Yazar: SEÇİL BAYTAR IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, ebeveynlerin çocuk ihmal ve istismar farkındalık düzeylerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Mardin ili Kızıltepe ilçesinde ikamet eden ve okul öncesi dönemde çocuğu olan 98'i anne ve 74'ü baba olmak üzere toplamda 172 ebeveyn ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu”, Ebeveynlerin Çocuk İhmal ve İstismarı Farkındalık Ölçeği“ ve ”Ebeveyn Görüşme Formu" kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen verilerin analizi iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk olarak nicel veriler toplanmış ve SPSS programıyla analiz edilmiştir. Ardından odak grup görüşmesiyle elde edilen nitel veriler içerik analiziyle çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın bulguları, ebeveynlerin çocuk ihmal istismarı konusundaki farkındalık düzeylerinin çeşitli demografik faktörlere göre değiştiğini göstermiştir. Ebeveynlerin cinsiyetleri, baba yaşı, anne öğrenim durumu ve çalışma durumu gibi değişkenler, EÇİFÖ (Ebeveyn Çocuk İlişkileri ve Farkındalık Ölçeği) alt boyutlarından aldıkları puanlarda anlamlı farklılıklar yaratmıştır. Özellikle, anne öğrenim durumu ile duygusal istismar, cinsel istismar ve ihmal alt boyutları arasında; anne çalışma durumu ile fiziksel ve duygusal istismar alt boyutları arasında; baba çalışma durumu ile cinsel istismar alt boyutu arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca, çocuk ihmal ve istismarı konusunda eğitim almanın, ebeveynlerin genel bilgi düzeylerini artırmada önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında çocuk ihmal ve istismar farkındalık düzeylerinin arttırılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the awareness levels of parents regarding child neglect and abuse. The research was carried out with a total of 172 parents, including 98 mothers and 74 fathers, residing in Kızıltepe district of Mardin province, who have children in the preschool period. The data collection tools used in the study were the“General Information Form,”the“Parents' Awareness of Child Neglect and Abuse Scale,”and the“Parent Interview Form.”The analysis of the data obtained in this study was carried out in two stages. First, quantitative data were collected and analyzed using the SPSS program. Then, qualitative data obtained through focus group interviews were analyzed and interpreted using content analysis. The findings of the study showed that the awareness levels of parents regarding child neglect and abuse varied according to various demographic factors. Variables such as parents' gender, father's age, mother's educational status, and employment status created significant differences in the scores obtained from the sub-dimensions of the Parents' Awareness of Child Neglect and Abuse Scale (EÇİFÖ). Specifically, significant differences were found between mother's educational status and the sub-dimensions of emotional abuse, sexual abuse, and neglect; between mother's employment status and the sub-dimensions of physical and emotional abuse; and between father's employment status and the sub-dimension of sexual abuse. Additionally, it was determined that receiving education on child neglect and abuse played an important role in increasing parents' general knowledge levels. Based on these findings, recommendations were developed to increase awareness levels regarding child neglect and abuse.