Sjögren sendromlu hastalarda sakız çiğneme ve dil-dudak-çene egzersizlerinin tükürük salgısı, kserostomi, disfaji ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesine etkisi
Effect of gum chewing and tongue-lip-jaw exercises on salivation, xerostomia, dysphagia and oral health related quality of life in patients with Sjögren's syndrome
- Tez No: 900627
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKNUR ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma Sjögren sendromlu hastalarda sakız çiğneme ve dil-dudak-çene egzersizlerinin tükürük akış hızı, kserostomi, disfaji ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışma (ClinicalTrials.gov ID: NCT05680064), Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı Polikliniği'nde 10 Ocak – 18 Temmuz 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma kriterlerini karşılayan Sjögren sendromlu hastalar uyarılmamış tükürük akış hızı (0,1ml/dk ve ≥0,1ml/dk) açısından tabakalı blok randomize edilmiştir. Araştırma sakız çiğneme grubunda 29 hasta, dil-dudak-çene egzersiz grubunda 28 hasta ve kontrol grubunda 29 hasta olmak üzere toplam 86 hastayla tamamlanmıştır. 15 gün boyunca sakız çiğneme grubu ve dil-dudak-çene egzersiz grubu belirlenen protokolü uygulamıştır. Araştırma verileri; Veri Toplama Formu, tükürük akış hızı ölçümleri, Kserostomi Envanteri XI, Türkçe Yeme Değerlendirme Ölçeği, Ağız Sağlığı Etki Profili kullanılarak elde edilmiştir. Bulgular: Sakız çiğneme, dil-dudak-çene egzersiz ve kontrol gruplarının ortanca yaşı sırasıyla 51,0 (48,0-61,0) yıl, 54,0 (40,0-60,7) yıl, 56,0 (46,5-60,0) yıl (p=0,919) ve ortanca hastalık süresi 48,0 (11,0-84,0) ay, 30,0 (8,5-81,0) ay, 36,0 (12,0-84,0) aydı (p=0,784).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to determine the effect of gum chewing and tongue-lip-jaw exercises on salivary flow rate, xerostomia, dysphagia, and oral health related quality of life in patients with Sjögren's syndrome. Materials and Methods: This randomized controlled trial (ClinicalTrials.gov ID: NCT05680064) was conducted between January 10 and July 18, 2023, at Gülhane Training and Research Hospital, Department of Rheumatology Outpatient Clinic. Patients with Sjögren's syndrome who met the study criteria were randomized into a stratified block regarding unstimulated salivary flow rate (