Otoimmün hastalıklarda ağız bulguları ve labial minör tükrük bezleri değişimlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 44349
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Otoimmün hastalıklar gingivltis ve perlodontitisten sonra ağızda en sık görülen hastalıklardandır. Bu hastalıklarda ağızda çeşitli belirtiler ve lezyonlar ortaya çıkarken tükrük bezleri de hastalıklardan değişen derecelerde etkilenmektedir. Otoimmün hastalıkların tanısında önemli bir kriter olduğu ileri sürülen tükrük bezlerinde meydana gelen değişiklikleri alınan dudak biyopsilerinde histopatolojik olarak değerlendirmek, serum immünglobulin ve kompleman düzeylerinde meydana gelen değişiklikleri tesbit etmek çalışmamızın amacını oluşturmuştur. Bu amaçla otoimmün hastalık tanısı konulan 22'si S.S.'lu, 8'i Behçet sendromlu, 2'si liken planuslu ve l'i pemflgus vulga- risli olmak üzere 33 hastada ağız bulguları değerlendirilmiş, serum Ig ve kompleman değerleri ölçülerek hümoral immünitede meydana gelen değişiklikler tesbit edilmiş ve alınan dudak biyopsileri ile mihör tükrük bezlerinde doku düzeyinde meydana gelen değişiklikler tespit edilmiştir. Otoimmün hastalıklardan Behçet sendromlu ve liken pla¬ nuslu hastalarda IgG düzeyi normal sınırlarda, diğer hastalıklarda yüksek olarak ölçülmüştür. IgA ve IgM değerleri otoimmün has¬ talıkların hepsinde normal sınırlar içinde değerlendirilmiştir.Serum C3c değerleri S. S ve Hashimoto troiditli hasta ile S.S. ve S.L.E.'li hastada normal sınırlarda bulunurken diğer hasta larda yüksek düzeylerde bulunmuştur. C4 düzeyleri S.S. ve Hashi moto troiditli hastada, pemflgus vulgarisli hastada ve liken pla- nuslu hastalarda normal sınırlardayken, diğer hastalarda ise bu değerler yükselmiştir. Dudak biyopsileri ile elde edilen minör tükrük bezlerinde meydana gelen histopatolojik değişikliklerin değerlendirilmesi 5 ayrı skor halinde yapılmıştır. Özellikle primer ve sekonder Sjogren's sendromlu hastalarda yoğun lenfosit infiltrasyonu, flbro- zis, inflamatuvar hücrelerin gland epitelleri arasında yer alması, glandlan ortadan kaldırması ve asiner atrofi gözlenmiştir. 63
Özet (Çeviri)
Otoimmune diseases are the most common diseases of the oral cavlty after gingivitis and periodontitis. in these diseases different signs and lesions appear in the mouth and the salivary glands also affected by the diseases in various degrees. The aim of our study is to determine the changes in the salivary glands histopathologically by the lip biopsies which is proposed to be an important criteria in diagnosis of otoimmune diseases, and the changes in serum immunoglobulin and compleman levels. For these purposes, the mouth findings of 33 patients with otoimmune disease of 22 with Sjögren's syndrome, 8 Behçet's syndrome, 2 lichen planus and l with pemphigus vulgaris were evaluated, serum Ig and compleman levels were considered and the changes in the humoral immunity and in minör salivary glands in tissue level were established by the lip biopsies. in patients with Behçet's syndrome and lichen planus the IgG level was found to be in normal limits, while in others elevated. in ali of the otoimmune diseases, IgA and IgM values evaluated were in normal limits.While serum C3c values were found to be in normal limits in the patient Sjogren's syndrome with Hashimoto thyroiditis and in the patient Sjogren's syndrome with systemic lupus erythematosus, it was found to be elevated in others. C4 levels were found to be in normal limits in the patient Sjogren's syndrome with Hashimoto thyroiditis, the patient with pemphigus vulgaris and the patients with lichen planus, while it was found to be elevated in others. The histopathological changes in the minor salivary glands, obtained by the Up biopsy were evaluated by 5 different scores. Particularly in he paients with primer and seconder Sjogren's syndrome, massive lymphocyt infiltration, fibrosis, placement of inflamatuary cells between gland epithels and destroying glands, and also, acinar atrophy were observed. 65