Passive and active phase manipulation of photons for linear optical quantum information processing
Doğrusal optik ile kuantum bilgi işleme için fotonların pasif ve aktif faz manipülasyonu
  1. Tez No: 900688
  2. Yazar: YALIN BAŞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAMAN, PROF. DR. ALPAN BEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Fotonik kübitler kullanılarak kuantum bilgi işleme, kuantum iletişimi ile kuantum hesaplamayı aynı platformda birleştirme konusunda umut vadeden aktif bir araştırma alanıdır. Bu işlemin önemli bir parçası ise kübitlerin fazını kontrol etmektir. Bu tezde, faz manipülasyonunun iki farklı yolu incelenmiştir. İlk olarak, ayarlanabilir kontrollü faz kapısı fotonik entegre devrelerde kullanılmak üzere yeniden tasarlanmıştır. Bu yapıda, kübitler arasında ortaya çıkacak faz farkı sabit bir şekilde belirlenmemiş olup operasyon sırasında bir yardımcı program kübiti tarafından sisteme verilir. Bu, işlem sırasında faza karar verme imkanı sağlar ve böylece diğer faz kapılarına kıyasla daha çok yönlü bir yapı elde edilir. İkinci olarak, fotonik kristaller kullanılarak faz eklemenin uygun bir yolu açıklanmakta ve deneysel sonuçlar sunulmaktadır. Bu yöntem, kristalin fotonik bantları arasındaki geçişe dayanmaktadır. Bant yapılarının bir sonucu olarak, fotonik kristaller bazı dalga boyları için negatif efektif kırılma indeksine sahip olurken diğerleri için pozitif bir indekse sahip olabilir. Pozitif ve negatif efektif kırılma indeksleri arasında geçiş, geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilemeyecek kadar büyük bir faz farkı sağlar. Bu, malzemenin kırılma indisindeki ufak bir değişim sonucunda bant yapısının kaymasıyla mümkündür. Bu çalışmanın deneysel kısmında, yalıtkan-üzerinde-silikona açılmış, altıgen örgü şeklinde dizilen deliklerden oluşan bir yapı kullanılmış ve silikonun indisi plazma dispersiyon etkisiyle değiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quantum information processing by using photonic qubits is an active research field that shows promise of connecting quantum communication and quantum computation in the same platform. A crucial part of the processing operation is controlling phase of qubits. In this thesis, two ways of phase manipulation are investigated. Firstly, a tunable controlled-phase gate is redesigned to be used in photonic integrated circuits. The phase difference to be applied between the qubits is not hard-coded, and given to the system by an ancilla program qubit during the operation. This provides freedom of deciding the phase during the operation, which leads to more versatile operations. Secondly, a convenient way of adding phase by using photonic crystals is explained and experimental results are presented. The method depends on transition between photonic bands of the crystal. As a result of their band structure, photonic crystals can demonstrate negative effective refractive index for certain wavelengths while having positive one for others. Switching between positive and negative effective refractive indices yields high phase difference of light that can't be realized by conventional methods. This transition is possible by shifting of band structure, which occurs as a result of slight change in refractive index of material. In the experimental part of this work, silicon-on-insulator with hexagonal lattice of air holes is used and index of silicon is changed by plasma dispersion effect.