Türk diplomatik belgeleri ışığında Arjantin'de Juan Domingo Peron dönemi (1946-1955)
The period of Juan Domingo Perón in Argentina in the light of Turkish diplomatic documents (1946-1955)
- Tez No: 900730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Tez çalışmasında Arjantin'in siyasi ve toplumsal hayatında önemli bir tarihsel aşama olan Juan Domingo Peron dönemi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Türk Diplomatik Arşiv Belgelerine göre 1946-1955 yıllarını kapsayacak şekilde ele alınmıştır. Tez çalışmasında, arşivlerdeki raporlar ve elçilerin çeşitli konular üzerine değerlendirmeleri dönemin anlaşılması için oldukça önemlidir. Arjantin'e dair Türk diplomatların raporları genel itibariyle kağıt üzerinde kalmış ve iki ülke arasındaki ilişkiler Arjantin'in büyük ticari potansiyeline rağmen dönemin koşulları sebebiyle yoğunluk kazanamamıştır. Bu dönemde Türk Dışişleri'nin Peron'a bakışı Peronizm politikaları nedeniyle temkinlidir. Peronizm her ne kadar Peron tarafından üçüncü bir yol olarak tanımlansa da gerek siyaset bilimi analizlerinde gerekse diplomatik arşivdeki belgelerde Peronizm'in net bir tanımı bulunmamaktadır. Bu belirsiz ideoloji yüzünden yer yer gerek Türkiye gerekse Avrupa ve ABD Peron'a karşı temkinli yaklaşmıştır. Arşiv belgelerinden anlaşılan bir konu da eşi Eva'nın, Peron için büyük önem taşımasıdır. Belgelerdeki ifadelere göre nitekim Eva, adeta Peronizm'in reklam yüzüdür. Belgelerde görülen bir diğer husus da Peron'un devrilmesinden sonra kurulan askeri hükümetin hızlı bir şekilde tanınması konusudur. Türkiye Buenos Aires Büyükelçiliği tarafından Türk Dışişleri Bakanlığı çok sıkı bir şekilde ve sürekli olarak bilgilendirilmiştir. Bu durum diplomatik arşiv belgelerinden anlaşılacağı üzere, Arjantin'in Latin Amerika'da Türkiye için önemli bir ülke konumunda olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the period of Juan Domingo Perón, which represents a significant historical phase in Argentina's political and social life, is examined based on the Turkish diplomatic archive documents of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkey, covering the years 1946-1955. The reports from Turkish diplomats and their evaluations on various topics are crucial for understanding this period. Generally, the reports concerning Argentina remained largely theoretical, and despite Argentina's substantial commercial potential, the relations between the two countries could not gain momentum due to the conditions of the time. During this period, the Turkish Foreign Ministry's perspective on Perón was cautious due to Peronist policies. Although Peronism was defined by Perón as a third way, there is no clear definition of Peronism found in political science analyses or in the diplomatic archive documents. This ambiguity in ideology led both Turkey and Europe and the U.S. to approach Perón with caution. Another point evident from the archive documents is the significant role of Perón's wife, Eva. According to the documents, Eva is almost the face of Peronism. Additionally, the rapid recognition of the military government established after Perón's overthrow is highlighted. The Turkish Embassy in Buenos Aires kept the Turkish Ministry of Foreign Affairs very well informed and consistently updated. This situation indicates, as understood from the diplomatic archive documents, that Argentina holds an important position for Turkey in Latin America.