Ebû Ali el-Merzuki'nin hayatı, eserleri ve Arap dilindeki yeri
The life, works and place of Abū Alī al-Marzukī in the Arabic language
  1. Tez No: 900743
  2. Yazar: METİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Şair Ebû Temmâm'ın el-Hamâse adlı şiir antolojisinin şârihi olarak haklı bir şöhrete ulaşan Ebû Alî el-Merzûkî zamanının büyük dil alimlerinden birisidir. Telif ettiği eserleri sayesinde bu alanda imam lakabıyla anılmıştır. Yaşadığı dönemde birçok öğrenci kendisinden faydalanmış hatta sultanların çocuklarına hocalık yapmıştır. Kaleme aldığı diğer eserlerine de şiir, lügat, sarf, nahiv ve belâgat ilimlerine dair derin birikimini yansıtarak kendinden sonraki alimlerin başvurduğu bir referans olmuştur. Bu çalışmada onun Arap dilindeki yeri incelenmiştir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun amacı, önemi, yöntemi ve kaynaklarına değinilmiş, birinci bölümde Merzûkî'nin hayatı ve eserleri, ikinci bölümde Emâlî adlı eseri ışığında sarf ilmine dair görüşleri, üçüncü bölümde ise Şerhu'l-Hamâse eserinde nahiv ilmini nasıl ele aldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abū 'Alī al-Marzūkī was one of the great linguistic scholars of his time, who achieved a well-deserved fame as the commentator of the poet Abū Temmām's poetry anthology al-Hamāsa. Thanks to his works, he was known as an“imam”in this field. During his lifetime, many students benefited from him and he even taught the children of the sultans. In his other works, he reflected his deep knowledge of poetry, lexicon, morphology, grammar and rhetoric and became a reference for later scholars. In this study, we have examined his place in the Arabic language. The study consists of an introduction and three chapters. In the introduction, the purpose, importance, method and sources of the subject are mentioned, in the first part, al-Marzūkī's life and works, in the second part, his views on the science of sarf in the light of his work called 'Amālī, and in the third part, how he deals with the science of grammar in his work Sharh al-Hamāsa are examined.